Seniorzy mający mniej niż 500 złotych emerytury nie zyskają na Polskim Ładzie nawet złotówki

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie podkreślał, że większość emerytów skorzysta na nowej reformie podatkowej przewidzianej w Polskim Ładzie. Wśród osób, które nie zostaną beneficjentami nowego prawa są emeryci i renciści z niskimi świadczeniami. Według danych ZUS dopiero od kwoty 500 złotych brutto emeryci odczują jakikolwiek zysk.

Jak donosi Fakt.pl około 30 tysięcy osób, które mają 200, 300 lub 400 złotych brutto emerytury w obliczu nowego prawa podatkowego nie dostanie od rządu nawet złotówki. Polski Ład nie uwzględnił bowiem seniorów z najniższymi świadczeniami.  

Zobacz wideo Czy powinniśmy się przywiązywać do styczniowych zasad Polskiego Ładu?

Polski Ład dla emerytów 

- Jeżeli w styczniu Twoje świadczenie brutto wyniosło do 483 zł - to netto otrzymasz świadczenie w tej samej kwocie co za grudzień 2021 r., bo wzrost kwoty wolnej od podatku i zmiany związane z odliczaniem składki zdrowotnej nie mają wpływu na wypłatę do ręki. Osoby te już wcześniej nie płaciły podatku. Polski Ład zachowuje dla nich ten korzystny stan - tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Emerytury w Polskim Ładzie 

Osoby z najniższymi emeryturami oscylującymi wokół 200 złotych, zarówno przed, jak i po wprowadzeniu Polskiego Ładu, nie płaciły ani podatku, ani składki zdrowotnej. Natomiast osoby z wyższymi świadczeniami - 300/400 złotych - odprowadzą składki zdrowotne zgodnie z obowiązującymi od lat przepisami. Dopiero seniorzy z emeryturami powyżej 500 złotych odczują niewielki, bo zazwyczaj kilkuzłotowy, zysk. 

W obliczu rosnącej inflacji sytuacja seniorów, zwłaszcza tych najuboższych, nie poprawiła się. Dodatkowo rząd zrezygnował w tym roku z przyznania 14. emerytury. Seniorzy z najniższymi świadczeniami mogą czuć się zapomniani, ponieważ udogodnienia przewidziane w Polskim Ładzie ich nie obejmą.  

Więcej o: