Szwajcaria. Prezes banku zrezygnował po dziewięciu miesiącach. Złamał kwarantannę i pojechał na Wimbledon

Antonio Horta-Osorio, prezes drugiego co do wielkości banku w Szwajcarii - Credit Suisse Group - po dziewięciu miesiącach pełnienia urzędu poddał się do dymisji. Jako główny powód jego odejścia podaje się złamanie zasad kwarantanny, co miało negatywnie wpłynąć na wizerunek banku.

Bank Credit Suisse nie ma szczęścia do prezesów. Ustępujący właśnie Horta-Osorio miał zmienić wizerunek banku w opinii publicznej po swoim poprzedniku. Kadencja poprzedniego dyrektora generalnego Tidjane Thiama również została zakończona skandalem. Thiam złożył rezygnację po tym, jak na jaw wyszły informacje o szpiegowaniu przez bank starszych pracowników.  

Zobacz wideo Jak polska tarcza antykryzysowa wypada na tle Europy?

Skandal w banku szwajcarskim 

Antonio Horta-Osorio miał nie tylko uciszyć medialny szum wokół banku, lecz także wprowadzić gruntowne zmiany na podłożu biznesowym. Miał pomóc Credit Suisse uporać się z implozją upadłej firmy inwestycyjnej Archegos i niewypłacalnością brytyjskiej firmy finansowej Greenshill Capital.  

Portugalczyk rozpoczął jednak własną serię skandali. Jak informuje dziennik "Blick" Horta-Osorio w listopadzie 2021 roku, zamiast poddać się 10-dniowej kwarantannie po podróży z Wielkiej Brytanii do Zurychu, po zaledwie trzech dniach od przyjazdu, opuścił kraj prywatnym odrzutowcem. Jakby tego było mało, latem ubiegłego roku naruszył brytyjskie przepisy pandemiczne i w lipcu wziął udział w finale Wimbledonu (wielkoszlemowego turnieju tenisowego). 

Rezygnacja prezesa Credit Suisse

"Żałuję, że wiele moich osobistych działań doprowadziło do trudności dla banku i zagroziło mojej zdolności do reprezentowania banku [...]. Dlatego uważam, że moja rezygnacja leży w interesie banku i jego interesariuszy w tym kluczowym momencie" - napisał były prezes w oświadczeniu opublikowanym przez Credit Suisse. 

Jak informuje BBC, nowym szefem banku został Axel Lehmann. Ma on być kontynuatorem zmian rozpoczętych przez Horta-Osorio. 63-latek pracował wcześniej w konkurencyjnym UBS oraz - przez ponad 20 lat - w Zurich Insurance Group. Od października zeszłego roku kierował szwajcarską jednostką bankowości osobistej i korporacyjnej w Credit Suisse. 

Na nowego prezesa czeka duże wyzwanie, ponieważ obok kwestii wizerunkowych firmy musi on uporać się z problemami ekonomicznymi. Credit Suisse odnotował 21-procentowy spadek zysku za trzeci kwartał ubiegłego roku, a same akcje Credit Suisse spadły o 23 proc. w ciągu 2021 roku. 

Więcej o: