Kluby fitness staną się... minielektrowniami. Mają produkować energię elektryczną

Rynek nowych technologii dynamicznie się rozwija i podejmuje walkę z kryzysem klimatycznym. Innowacyjne rozwiązanie firmy SportsArt pozwoli zamieniać 74 proc. energii wytwarzanej przez człowieka podczas wysiłku fizycznego na energię elektryczną, która w ostatnim czasie jest niezwykle cenna.

Trening na siłowni już niedługo może wiązać się nie tylko z osobistym rozwojem, ale i ekologicznym rozwojem planety. Rozwiązanie zaproponowane przez firmę SportsArt umożliwia wykorzystanie sprzętu treningowego do produkcji energii elektrycznej np. wiosłując na urządzeniu o nazwie G260 można za pośrednictwem pracy kinetycznej mięśni w ciągu godziny wytworzyć 220 Wh.   

Zobacz wideo Trening na brzuch i plecy, który zrobisz na siłowni

Siłownie będą produkować energię elektryczną

- Zdrowy styl życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i regularne ćwiczenia. Aby zdrowo żyć, trzeba mieć do tego zdrowe środowisko - przekonują pomysłodawcy sprzętu.  

Jak informuje "Rzeczpospolita" dzięki tym urządzeniom godzinny trening na stacjonarnym rowerze jest w stanie zasilać komputer stacjonarny przez około dwie i pół godziny. Możliwość podładowania telefonu, laptopa, czy nawet samochodu podczas treningu daje duże możliwości.

Fitness kluby jak małe elektrownie. Wytwarzanie prądu podczas ćwiczeń 

Firma SportsArt skompletował już nawet całą serię urządzeń do wytwarzania prądu. W ramach linii Eco-Powr firma udostępniła już m.in. bieżnię, rowery oraz maszynę do wiosłowania. Premiera tych sprzętów miała miejsce podczas CES 2022.  

Energia kinetyczna wytwarzana przez ćwiczących w klubie fitness na urządzeniach ECO-POWR jest zamieniana na energię elektryczną. Za pomocą specjalnych mikroinverterów wprowadzana jest do wewnętrznej instalacji elektrycznej. Tak zgromadzona energia może być bezpośrednio wykorzystywana przez urządzenia aktualnie pracujące w klubie. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ładowanie samochodu czy telefonu podczas treningu 

Firma dodaje, że urządzenia z serii Eco mogą funkcjonować jako stacja paliw do ładowania samochodów elektrycznych. Urządzenia firmy SportsArt mają móc zasilać dowolny sprzęt elektryczny.  

Według badania The European Health & Fitness Market 2019, w Polsce działa ponad 2700 klubów fitness, które mają prawie 3 miliony sprzedanych, aktywnych karnetów - nasz kraj jest na 7 miejscu w Europie, jeśli chodzi o wielkość rynku fitness.   

Odkąd w połowie grudnia Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, że ceny prądu wzrosną o ok. 24 proc., Polacy szukają rozwiązań jak zminimalizować koszty energii. Może "zielona siłownia" będzie dla wielu tym rozwiązaniem? 

Więcej na temat podwyżek cen prądu przeczytasz w poniższym artykule:

Więcej o: