Granica z Białorusią. NBP wypuszcza srebrną monetę "w hołdzie funkcjonariuszom". Jest nawet helikopter

NBP wypuści do obiegu monetę, która została stworzona "w hołdzie funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i żołnierzom", którzy pełnili służbę na granicy polsko-białoruskiej. Srebrną monetę kolekcjonerską będzie można nabyć już pod koniec stycznia.

Media, aktywiści oraz osoby pomagające migrantom na granicy polsko-białoruskiej wielokrotnie alarmowały o kontrowersyjnych zachowaniach służb. O sytuacji, jaka miała miejsce na granicy oraz o działaniach służb opowiedział także jeden z funkcjonariuszy Straży Granicznej w rozmowie z portalem OKO.press. Przyznał, że brał udział w push-backach, które zgodnie z polskim i unijnym prawem są nielegalne.

Zobacz wideo Prof. Wiącek tłumaczy, czemu push back jest niezgodny z Konstytucją

NBP wypuszcza monetę w "hołdzie funkcjonariuszom Straży Granicznej"

Mimo licznych słów krytyki wobec działających na granicy polsko-białoruskiej służb, Narodowy Bank Polski postanowił złożyć im "hołd". "NBP emituje srebrną monetę kolekcjonerską 'Ochrona polskiej granicy wschodniej' w hołdzie funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i żołnierzom, którzy strzegąc naszego terytorium dają dowód najwyższego profesjonalizmu oraz oddania państwu polskiemu i jego obywatelom" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Narodowy Bank Polski.

Na srebrnej monecie znajduje się polskie godło, słupek graniczny oraz drzewa. Na odwrocie przedstawiony jest natomiast helikopter oraz sylwetki trzech osób, które symbolizują policję, Straż Graniczną i wojsko

Srebrną monetę o nominale 10 złotych będzie można nabyć od 27 stycznia 2022 r. w oddziałach okręgowych NBP oraz sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl.

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.Granica z Białorusią. Wzrosła liczba rannych, przyjechały kontenery

Sytuacja na granicy z Białorusią. Jak Polacy oceniają działania mundurowych? 

Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż na zlecenie "Super Expressu", w którym zapytał Polaków o to, jak oceniają działania służb na granicy. 84 proc. respondentów odpowiedziało, że "dobrze", a przeciwnego zdania było 16 proc. ankietowanych. Badanie przeprowadzono 22 i 23 listopada 2021 roku.

Więcej o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy na stronie głównej Gazeta.pl. 

Janina OchojskaOchojska pyta Morawieckiego o Straż Graniczną: Czy służba polega na torturach?

Stan wyjątkowy na granicy zakończył się pod koniec listopada, a od 1 grudnia 2021 obowiązuje nowe rozporządzenie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego dotyczące zakazu przebywania na obszarze 183 miejscowości położonych przy granicy. Rozporządzenie zostało wprowadzone na trzy miesiące.

Więcej o: