Emerytury i renty z KRUS idą w górę. Jakiej waloryzacji możemy się spodziewać?

Emerytury i reny z KRUS pójdą w górę - to już pewne. W projekcie planu finansowego Funduszu Emerytalno-Rentowego Miniterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi KRUS na 2022 rok oszacowano waloryzację emerytur rolniczych na kwotę 419 mln zł. Jaki to będzie miało wpływ na emeryturę lub rentę rolnika?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że w wyniku zmian podatkowych wprowadzonych od 1 stycznia 2022 roku, będzie wypłacała wyższe emerytury i renty. Waloryzacja ma miejsce co roku w dniu 1 marca. Jakiego wzrostu w tym roku mogą spodziewać się rolnicy-emeryci?

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Wyższe emerytury i renty z KRUS. Nie wszyscy jednak na tym skorzystają

KRUS przekazała, że w 2022 roku, emerytury i renty oraz rodzicielskie świadczenia uzupełniające ustalone w kwocie od ok. 484 zł do 2 500 zł miesięcznie będą wypłacane w kwocie wyższej niż w 2021 r. Wzrost ten obejmie aż 98 proc. emerytów i rencistów ubezpieczonych w KRUS-ie, natomiast pozostali nie będą mogli na niego liczyć. 

Około 0,1 proc. świadczeniobiorców uprawnionych do emerytur i rent w kwocie powyżej 4 920 zł i nieprzekraczającej 12 800 zł miesięcznie brutto - w styczniu otrzyma świadczenie nieco niższe niż w 2021 roku. Kasa jednak przeliczy wysokość zaliczki potrąconej takim osobom i w lutowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych nastąpi zwrot nadpłaty podatku za styczeń.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jakiej waloryzacji możemy się spodziewać? Niektórzy zyskają nawet 400 zł

Początkowo projekt dotyczący waloryzacji zakładał, że wyniesie ona 4,89 proc. Sytuacja z ostatnich miesięcy, a dokładniej drastycznie rosnąca inflacja sprawia, że waloryzacja może być jednak wyższa. Tygodnik "Poradnik Rolniczy" podaje, że wskaźnik wzrostu emerytur może osiągnąć poziom aż 9,9 proc. W takim wypadku będziemy świadkami najwyższej podwyżki emerytur od ponad dekady. Najwyższa waloryzacja w ostatnich kilkunastu latach miała miejsce w 2009 roku i wyniosła ona wówczas 6,1 proc.

Na ten moment prognozy wskazują, iż w tym roku wskaźnik waloryzacji będzie na poziomie 4,89 proc., ale jego wartość będzie znana w lutym 2022 roku i niewykluczone, że w przypadku rosnącej inflacji osiągnie on bądź zbliży się do wspomnianych 9,9 proc. W takiej sytuacji osoba pobierająca emeryturę w wysokości 1025 zł po waloryzacji otrzymywałaby 1126,47 zł, a emeryt otrzymujący 4050 zł miałby wypłacane aż 4450,95 zł. 

Więcej o: