Kolejna tura rozmów ws. Turowa. Moskwa oceniła: Rozmowy z minister Hubaczkovą owocne

We wtorek ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się ze swoją czeską odpowiedniczką Anną Hubaczkową. Moskwa oceniła, że rozmowa była "owocna i konstruktywna".

Treść rozmów ministerki klimatu i środowiska Anny Moskwy i jej czeskiej odpowiedniczki Anny Hubaczkowy pozostanie poufna do pełnego rozwiązania sporu w sprawie kopalni Turów. Na konferencji prasowej szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła jednak, że nowy czeski rząd Petra Fiali ma w tej kwestii inne podejście, niż poprzedni gabinet Andreja Babisza.

Zobacz wideo Co z odejściem od węgla? Zygmunt: Najgorętszy spór

Anna Moskwa o rozmowie z czeską minister środowiska: Owocna i konstruktywna

- Pani minister Anna Hubaczkova - jak zadeklarowała - musi na innych poziomach uzgodnić [tę kwestię - red.] - przekazała Anna Moskwa. Ministerka wyraziła też nadzieję, że "te ustalenia będą w możliwie pilnym trybie, aby można było zamknąć spór i podpisać ostateczny tekst porozumienia, nad którym pracowały szefowe resortów".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP. Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Szefowa ministerstwa klimatu i środowiska podziękowała też swojej czeskiej odpowiedniczce za "owocne i konstruktywne rozmowy". Czeska ministerka środowiska podkreśliła, że rozmowy były otwarte i nie dotyczyły wyłącznie sporu o Turów, lecz także możliwości współpracy w różnych dziedzinach.

TSUE zarządziło karę dla Polski za turów w wysokości 500 tys. euro dziennie

Praga toczy z Warszawą spór przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości, argumentując, że kopalnia węgla brunatnego w Turowie ma negatywny wpływ na środowisko. Polska przedstawiła już ofertę, która dotyczy między innymi finansowych rekompensat dla strony czeskiej - w zamian jednak za wycofanie pozwu z TSUE.

Rzecznik rządu Piotr Muller Rzecznik rządu o Turowie: Podejmiemy wszelkie środki prawne, by kar nie płacić

Wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta nakazała wstrzymanie wydobycia w Turowie, jednak Polska nie zastosowała się do tego postanowienia, wobec czego Trybunał zarządził karę w wysokości 500 tysięcy euro dziennie za prowadzenie dalszych prac w kopalni. 

Więcej o: