Mateusz Morawiecki na Łotwie: Mamy do czynienia z krytycznym momentem. Mówi o Nord Stream 2 i Ukrainie

- Nord Stream 2 nie powinien być wzmocnieniem arsenału szantażu w dyspozycji Kremla - stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Łotwie. Odniósł się też do sytuacji na Ukrainie.
Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej podczas wizyty na Łotwie odniósł się do kilku kwestii związanych z bezpieczeństwem obu krajów. Poruszył tematykę Nord Stream 2 oraz wrastających kosztów energii. Odniósł się też do sytuacji na Ukrainie. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Senacka komisja ds. inwigilacji. Soboń: Senat podkopuje własny autorytet

Mateusz Morawiecki: Nord Stream 2 elementem szantażu

Szef rządu stwierdził, że mamy do czynienia z krytycznym momentem w historii z punktu widzenia Nord Stream 2. - Głos Polski i Łotwy jest jednoznaczny. Nord Stream 2 nie powinien być wzmocnieniem arsenału szantażu w dyspozycji Kremla - stwierdził. 

Premier Morawiecki wezwał też niemieckich partnerów "do oprzytomnienia" w kwestii Nord Stream 2. 

Morawiecki o Ukrainie: Odpowiedź musi być zdecydowana

W kontekście Ukrainy szef rządu powiedział, że wpływ na relacje Polski z innymi sąsiadami ma "neoimperialna polityka rosyjska".

- Presja, którą widzimy ze strony Rosji, jest coraz większa. Dlatego nasza odpowiedź i podejście do tego, co się dzieje wokół Ukrainy, muszą być i są zdecydowane - stwierdził Mateusz Morawiecki. - Długo rozmawialiśmy z premierem Łotwy o tym, żeby razem budować wspólne stanowisko i dać opór tym wszystkim próbom destabilizacji Europy, czyli wschodniej części UE i NATO. Podkreśliliśmy jak ważna jest współpraca w ramach NATO - dodał. 

Stwierdził, że nie może być ustępstwa ze strony NATO wobec gróźb i szantażu stosowanego przez Rosję. - Nasze stanowisko tu jest jednoznaczne - nie zgadzamy się na żadne szantaże, również na szantaż gazowy - stwierdził.

Szef rządu o cenach gazu

Kwestia wysokich cen była kolejną, do której odniósł się premier Morawiecki. - Energia napędza światową gospodarkę, ale wysokie ceny energii działają odwrotnie. To, co dzisiaj UE zafundowała samej sobie i co nam zafundowała polityka rosyjska, to bardzo duży koszt dla budżetu. To koszty pakietów antyinflacyjnych - stwierdził. 

Podkreślił też, że system ETS - służący do handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla - musi ulec reformie i zmianie. - Dzisiaj system ETS podlega spekulacyjnym zakupom ze strony różnych inwestorów i to jest nieprawidłowość, tak nie powinno być.

Więcej o: