Polski Ład to bat na przedsiębiorców. Mogą stracić kilka tysięcy złotych rocznie [WYLICZENIA]

Polski Ład wprowadził wiele zmian podatkowych. Zmianie uległy m.in. zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W zależności od formy opodatkowania, przedsiębiorcy mogą stracić na zmianach nawet kilka tysięcy złotych w skali roku.

Ustawa wprowadzająca liczne zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu weszła w życie 1 stycznia 2022 r. Jednak jeszcze w ubiegłym roku wielu przedsiębiorców obawiało się, że zmiany będą dla nich niekorzystne.

Tak wskazało aż 86 proc. właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych. Z kolei 88 proc. przedsiębiorców wyraziło przekonanie, że dotknie ich podwyżka obciążeń - wynika z ankiety przeprowadzonej w listopadzie 2021 r. przez InFakt na grupie 1142 osób. 31 proc. badanych zadeklarowało, że będzie chciało zmienić formę opodatkowania, a w tej grupie aż 80 proc. osób wskazało, że przejdzie na ryczałt ewidencjonowany.

Jakie zmiany wprowadził Polski Ład dla przedsiębiorców?

Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki promuje pisowski 'Polski ład'. Przecław, 26 września 2021 Ulga dla klasy średniej. Pracodawca ma "pilnować" pensji pracownika

Polski Ład. Składka zdrowotna 2022 - zasady ogólne

Polski Ład to przede wszystkim zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej, która dotknie każdą formę opodatkowania działalności gospodarczej. Od tego roku stawka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych wynosi 9 proc. od miesięcznego dochodu.

Przykładowo przy miesięcznych dochodach na poziomie 7 tys. zł, składka zdrowotna za jeden miesiąc wyniesie 630 zł. Uwzględniając dodatkowo brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku to o 580 zł więcej niż w 2021 r. Uwzględniając wzrost kwoty wolnej od podatku oraz wyższy próg podatkowy, strata będzie w skali roku niższa, ale przedsiębiorca w tym przypadku i tak zapłaci w skali roku więcej o 1300 zł.

Zobacz wideo Czy powinniśmy się przywiązywać do styczniowych zasad Polskiego Ładu?

Składka zdrowotna 2022 - ryczałt ewidencjonowany

Przedsiębiorcy opodatkowani w formie ryczałtu ewidencjonowanego również zapłacą w 2022 r. składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. Zmieniła się też podstawa wymiaru składki:

  • przy rocznych przychodach do 60 tys. zł - podstawa wynosi 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2021 roku. Przy założeniu, że wyniesie ono 6 tys. zł (dokładną kwotę poznamy 21 stycznia 2022 r.), składka zdrowotna wyniesie 324 zł miesięcznie,
  • przy rocznych przychodach od 60 tys. zł do 300 tys. zł - podstawa wynosi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, składka zdrowotna wyniesie więc (przy założeniu jak powyżej) 540 zł miesięcznie
  • przy rocznych przychodach powyżej 300 tys. zł - podstawa wynosi 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia, składka zdrowotna wyniesie więc (przy założeniu jak powyżej) 972 zł miesięcznie.

W 2021 r. wszyscy przedsiębiorcy rozliczający się według ryczałtu opłacali składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł miesięcznie, ale mogli odliczyć od podatku 328,78 zł. To oznacza, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu będą musieli płacić więcej zapewne o co najmniej 250 zł miesięcznie, czyli 3 tys. zł w skali roku.

Przeczytaj więcej informacji o Polskim Ładzie na stronie głównej Gazeta.pl.

Premier Mateusz Morawiecki Polski Ład nie taki korzystny, jak podaje rząd? "Doszło do fatalnej pomyłki"

Składka zdrowotna 2022 - podatek liniowy

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. dochodu. Przyjmując, że przedsiębiorca osiąga roczne przychody w wysokości 100 tys. zł, w 2021 r. płacił rocznie ok. 636 zł z tytułu składki zdrowotnej (po uwzględnieniu możliwości odjęcia jej od podatku). Jednak w 2022 r. po wprowadzeniu zmian podatkowych zapłaci już ok. 4,9 tys. zł w skali roku, czyli więcej o ok. 4,2 tys. zł.

Składka zdrowotna 2022 - karta podatkowa

Natomiast przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową są zobowiązani opłacać w 2022 r. składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. minimalnego wynagrodzenia roku składkowego. W przypadku tych przedsiębiorców odliczenie składki zdrowotnej od podatku również nie będzie możliwe. Zatem po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy opodatkowani kartą zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 270,90 zł - tj. więcej o ok. 220 zł miesięcznie, czyli ponad 2,6 tys. zł w skali roku.

Więcej o: