Rolniczy handel detaliczny to specyficzna forma handlu detalicznego, funkcjonująca w Polsce od 2017 r. Jest dedykowana rolnikom prowadzącym produkcję żywności, w celu jej wprowadzenia na rynek na małą skalę. W ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę, i jej zbywanie konsumentom finalnym, a także zakładom prowadzącym handel detaliczny (takim jak np. sklepy, restauracje, stołówki) z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego.
Zmiany przepisów wynikają z założeń przyjętych w dokumencie rządowym Polski Ład, w którym zawarto m.in. inicjatywę "Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego (RHD)" - czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta.
Ustawa z 15 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Podnosi ona z 40 tys. do 100 tys. zł kwotę przychodów, które będą zwolnione od podatku dochodowego z tytułu rolniczego handlu detalicznego. Zrezygnowano również z maksymalnych limitów zbywania żywności w odniesieniu do sprzedaży konsumentom finalnym.
Dostawy żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego będą mogły odbywać się na terytorium całego kraju. Natomiast produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego lub mieszane (roślinno-zwierzęce) będą mogły być - tak jak dotychczas - sprzedawane tylko na terenie województwa, gdzie zostały wyprodukowane, a także powiatów ościennych.
Przeczytaj więcej informacji o rolnictwie na stronie głównej Gazeta.pl
Doprecyzowano, że rolniczy handel detaliczny polega na produkcji żywności zawierającej co najmniej jeden składnik pochodzący w całości z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że przepis zwiększający kwotę przychodów zwolnioną z podatku dochodowego ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych będzie mieć zastosowanie z mocą wsteczną, tj. od dnia 1 stycznia 2022 r.