Pracownicy Solarisa walczą o podwyżki. Od poniedziałku strajk generalny - do odwołania

Pracownic fabryki autobusów Solarisa walczą o podwyżki. Odrzucili kwotę proponowaną przez firmę. Porozumienia nie osiągnięto, w związku z czym przegłosowano decyzję o strajku generalnym.
Zobacz wideo stronie głównej Gazeta.pl https://www.gazeta.pl/0,0.html#e=LinkPrLead

Pracownicy Solarisa od kilku miesięcy walczą o podwyżki. 8 grudnia rozpoczęto referendum strajkowe, a w tym czasie organizowano kolejne spotkania z zarządem. 

Solaris nie spełnił oczekiwań pracowników

Ostatnie spotkanie miało miejsce 14 stycznia. Solaris zaproponował podwyżki w kwocie 270 zł brutto dla każdego pracownika. Związkowcy uznali to za ustawkę, w której przedstawiono im "propozycję kompromisu jako coś, co pracodawca i tak zamierzał wprowadzić". Solaris przekazał, że podwyżki zostaną wdrożone od 1 stycznia. Dowodem na ustawkę ma być zdaniem związkowców rozesłanie komunikatu do pracowników tuż po spotkaniu, co miało świadczyć, że przygotowano go wcześniej z przekonaniem, że propozycja Solarisa zostanie odrzucona. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

NSZZ "Solidarność" w Solaris Bus & Coach poinformowało, że nie zaakceptują podwyżek mniejszych niż 400 zł brutto dla każdego pracownika. 

Strajk generalny w Solarisie

Referendum strajkowe trwało przeszło półtora miesiąca. W tym czasie związkowcy odwiedzali kolejne powiaty i pracowników, by zbierać głosy. Ostatecznie głosowanie zakończono 18 stycznia. 

Mamy to! Ogromna mobilizacja pracowników Solaris Bus & Coach pozwoliła wygrać nam referendum strajkowe!

- poinformowali związkowcy na Facebooku. 

W referendum zagłosowały 1342 osoby, czyli 51,7 proc. uprawnionych. Za przeprowadzeniem strajku generalnego opowiedziały się 1244 osoby - aż 92,7 proc. wszystkich głosujących.

To jednoznaczny i miażdżący wynik. Daje nam to silny mandat do dalszych działań

- podsumowują działacze "Solidarności". 

Wynik głosowania oznacza, że strajk generalny pracowników Solarisa rozpocznie się od poniedziałku 24 stycznia od godziny 6.00. Będzie trwał do odwołania. 

Więcej o: