Polski Ład. Ulga dla rodzin 4+. A jeśli dziecko urodzi się 31 grudnia? Rząd wyjaśnia

Polski Ład wprowadza kilka nowych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga dla rodzin 4+. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, kiedy można skorzystać z tego przywileju podatkowego.
Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]

Rząd PiS deklaruje prowadzenie polityki prorodzinnej. Największy program w tym zakresie, tj. 500 plus, miał zwiększyć dzietność. Tak się nie stało, ale ten olbrzymi socjalny transfer pieniędzy przyczynił się do spadku ubóstwa wśród dzieci o połowę. PiS wciąż szuka sposobów, by zwiększyć dzietność. W Polskim Ładzie takim rozwiązaniem ma być ulga dla rodzin 4+. 

Polski Ład. Ulga dla rodziny 4+

Jak wynika z nazwy, ulga dla rodziny 4+ jest odciążeniem podatkowym dla rodziców, którzy wychowują co najmniej czworo dzieci. 

"Rozwiązanie jest dla pracujących rodziców - niezależnie od tego czy są zatrudnieni na etacie, umowie zleceniu czy są przedsiębiorcami i pracują u siebie. Czy wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami. Każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego zarobki z pracy wynoszą do 85 528 zł nie zapłaci ani złotówki PIT. W przypadku obojga rodziców będzie to 171 056 zł bez podatku. Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad te kwoty." - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ponadto każde z rodziców może skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Ta wzrosła w tym roku do 30 tys. zł. Łącznie więc kwota wolna dla rodzin 4+ rośnie o kolejne 60 tys. zł do poziomu 231 056 zł, jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie z podatku dochodowego według skali podatkowej.

Ulga na cały rok, nawet gdy dziecko urodzi się 31 grudnia

Rząd podkreśla korzystną wykładnią przepisów dot. nowego przywileju podatkowego. Rodzice będą mogli skorzystać z ulgi za cały rok nawet wtedy, gdy czwarte dziecko pojawi się w rodzinie dopiero 31 grudnia.

"Dla potrzeb tej ulgi warunek posiadania czworga dzieci nie musi być bowiem spełniony przez cały rok, lecz w roku podatkowym (wystarczy dzień, tydzień, miesiąc). Jeżeli więc czwarte dziecko urodzi się np. 31 grudnia, to rodzice, po złożeniu rocznego zeznania PIT, dostaną zwrot całego zapłaconego w trakcie roku podatku od kwoty przychodów/dochodów do łącznej wysokości 231 056 zł" - informuje resort finansów. Rok podatkowy to wciąż rok kalendarzowy, Polski Ład tego nie zmienił. Czwarte dziecko urodzone 1 stycznia nie uprawnia więc do ulgi za rok poprzedni. 

Ponadto rodzice mogą korzystać z ulgi w trakcie roku, przy obliczaniu zaliczek na podatek, lub dopiero w zeznaniu podatkowym. Sami o tym decydują. Jeśli jednak nie są pewni, czy spełnią warunki uprawniające do ulgi, mogą skorzystać z niej dopiero na etapie składania zeznania podatkowego.

Więcej o: