Najniższa emerytura wypłacana w Polsce wystarczy na bułkę. Najwyższej może zazdrościć minister

Emerytury wypłacane w Polsce mogą mieć wysokość zaledwie kilkudziesięciu groszy. Tak wynika z danych zaprezentowanych przez resort rodziny. Na jak wysokie świadczenie mogą liczyć rekordziści?

Jak wysokie są w Polsce emerytury? Odpowiedź na to pytanie prosta nie jest, jeśli weźmiemy pod uwagę dane, które opublikował właśnie resort rodziny.

Emerytury w Polsce? Od groszy po dziesiątki tysiecy

Najniższe świadczenie wypłacane w grudniu wyniosło bowiem... 42 grosze. Rekordzista osiągnął z kolei przychody, których pozazdrościć mógłby mu nawet minister - 17,3 tys. zł. 

Resort opublikował też dane dotyczące innego rodzaju świadczeń. I tak emerytura ustalona w sposób mieszany miała sporą rozpiętość - od 218,62 do 8602,06 zł. Emerytury pomostowe także potrafią zaskoczyć, bo najniższe tego typu świadczenie to 1250 zł, ale najwyższe wyniosło aż 8490,80 zł. Nauczyciele, którzy otrzymywać mogą świadczenie kompensacyjne, w najniższej opcji liczyć mogli na 1554,06 zł, a najwyższa wypłata z tego tytułu wyniosła blisko 7000 zł - informuje Polska Agencja Prasowa. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład krok po kroku - wypełniamy najważniejsze dokumenty

Emerytury 2022. Na co mogą liczyć seniorzy?

Niskie emerytury sprawiają, że seniorzy pozytywnie odnoszą się do wszelkiego rodzaju dodatkowych świadczeń. Jednym z najważniejszych, które weszło do systemu wypłat już na stałe, jest trzynastka.

W 2021 roku wysokość świadczenia wyniosła 1250,88 zł. W roku 2022 pieniądze znów trafią na konta emerytów. Przelewy będą wyższe, ale dokładnej kwoty jeszcze nie znamy. Wysokość świadczenia zostanie ustalona po ogłoszeniu stopy waloryzacji, co nastąpi w lutym.

Również na waloryzację emeryci czekają, bo podniesie ona wysokość świadczenia na stałe. W tym roku coroczna waloryzacja może dać seniorom wyjątkowo dużo. Zapowiedziała to Marlena Maląg, ministerka rodziny, pracy i polityki społecznej. - Na początku lutego podamy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Na pewno będzie wyższa niż ta założona przy budżecie państwa. Na pewno to będzie co najmniej 7 procent - stwierdziła. 

Czternaste emerytury. Dlaczego ich nie będzie?

Maląg na początku tygodnia wyjaśniła też, dlaczego seniorzy nie otrzymają już - tak jak w zeszłym roku - "czternastek". Były one bowiem świadczeniem jednorazowym, które miało zapewnić dodatkowe wsparcie finansowe emerytom. Podkreśliła, że seniorzy mogą liczyć na wsparcie finansowe w ramach Polskiego Ładu. Wprowadzona 30-tysięczna kwota wolna od podatku spowoduje zwiększenie realnych dochodów emerytów, przede wszystkim tych, którzy otrzymują emeryturę do 2,5 tysiąca złotych brutto.

- Cały czas staramy się wspierać emerytów poprzez właśnie 13. emeryturę, waloryzację, a także programy, które wspierają emerytów - mówiła Marlena Maląg.

Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu zwiększą realne dochody ponad 8 milionów emerytów, którzy pobierają świadczenia w wysokości do 4 tysięcy 920 złotych. Dla ponad 400 tysięcy emerytów z emeryturą do 12 tysięcy 800 złotych zmiany podatkowe będą neutralne - zapewniła przedstawicielka rządu. 

Więcej o: