Zakaz handlu. Czy 23 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte?

Czy 23 stycznia jest niedziela handlowa? Gdzie jutro można zrobić zakupy? Jakie sklepy będą otwarte? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]

Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie cztery lata temu. To jeden z najważniejszych projektów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo przepisy obowiązywały częściowo i niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a punktem kulminacyjnym są obecnie obowiązujące przepisy. Od 2020 roku ustawa przewiduje tylko siedem niedziel handlowych w roku. 

Czy 23 stycznia jest niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

23 stycznia to niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe powinny być jutro zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia, czy apteki. Otwarte mogą być również sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Z tego powodu w niedzielę działa znaczna część sklepów Żabka

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Zakaz handlu uszczelniony

Mimo zakazu handlu większość sieci handlowych w Polsce w połowie roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystały z niej m.in. Biedronki, Lidla, Carrefoura, Auchan, Kauflandu i innych.

Sejm przegłosował nowelizację ustawy, która wejdzie w życie z początkiem lutego i uszczelni przepisy. W niedziele niehandlowe będą mogły być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że 40 proc. przychodów pochodzi z tej działalności. 

Kiedy niedziela handlowa?

Niedziele handlowe na 2022 rok określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 30 stycznia 2022 r.
  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: