Czy umowa zlecenie liczy się do emerytury? To zależy od jednej kwestii [PORADNIK]

Czy umowa zlecenie liczy się do emerytury? To powszechne pytanie wciąż budzi wątpliwości. Umowa zlecenie jest co prawda umową cywilnoprawną, lecz znacząco różni się od umowy o pracę. Nie każde zatrudnienie gwarantuje bowiem opłacenie składek i tym samym nie wlicza się do stażu pracy. Co zatem będzie z naszą emeryturą, jeśli przed dłuższy czas pracujemy na zleceniu? Sprawdzamy.

Emerytura to świadczenie finansowe wypłacane po osiągnięciu wymaganego wieku i stażu pracy. Jest ona jednym z podstawowych przywilejów osób, które były aktywne zawodowo. Otrzymanie świadczenia wiąże się jednak ze spełnieniem konkretnych wymogów. Jak jest w przypadku, gdy przez pewien czas pracowaliśmy na umowie zlecenie? 

Zobacz wideo Pełne oskładkowanie umów zleceń już od stycznia 2022 roku?

Umowa zlecenie a staż pracy. Jak to ma się do naszej emerytury?

Umowa zlecenie jest najczęściej zawieranym rodzajem umowy cywilnoprawnej, ale niestety nie jest ona najkorzystniejszym rozwiązaniem dla pracownika. "Zlecenie", w przeciwieństwie do umowy o pracę, nie gwarantuje zleceniobiorcy urlopu wypoczynkowego, nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu i nie może on liczyć na zakończenie współpracy z przysługującym wypowiedzeniem.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatkowo okres pracy na umowie zlecenie nie wlicza się do stażu pracy, nawet gdy w tym czasie odprowadzane były składki emerytalno-rentowe. A jak się ma staż pracy do emerytury? Jest on kluczowy. Im dłuższy staż pracy oraz okres odprowadzania składek, tym wysokość świadczenia jest większa. 

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Tak, jeśli odprowadzaliśmy składki

Emerytura obliczana jest na podstawie wysokości odprowadzonych przez lata składek - obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Do dobrowolnych należą składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz urlop chorobowy i wynoszą ponad 11 proc. wynagrodzenia zleceniobiorcy. Dlatego umowa zlecenie liczy się do emerytury, ale jej wysokość będzie uzależniona także od odprowadzania składek dobrowolnych.

Umowa zlecenie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, dlatego też zatrudnienie na jej podstawie traktuje się jako okres składkowy. Istnieje jednak pewien wyjątek i tyczy się on osób uczących. W przypadku studentów do 26. roku życia umowa zlecenie nie jest poddawana oskładkowaniu ZUS. Studenci mogą zdecydować się na dobrowolne odprowadzanie składek, ale raczej niewielu z nich się na to decyduje.

Warto pamiętać, że w ramach Polskiego Ładu zleceniobiorcom będzie przysługiwała ulga dla klasy średniej. O szczegółach przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego szerzej pisaliśmy dla Was tutaj

Więcej o: