Fukushima. 10 lat po awarii elektrowni jądrowej mieszkańcy wracają do domów

Futaba, japońskie miasto, które ewakuowano w 2011 roku z powodu trzęsieniu ziemi, tsunami i awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie, będzie znów mogło zostać zasiedlone. Mieszkańcy po raz pierwszy od 10 lat dostali zgodę na nocowanie w opuszczonych przez nich niegdyś domach.

Katastrofa Elektrowni Atomowej Fukushima była jedną z największych katastrof jądrowych w historii. Seria awarii, do których doszło w 2011 roku w wyniku tsunami spowodowanego przez trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu, otrzymały 7 stopni w siedmiostopniowej międzynarodowej skali INES. 

Zobacz wideo Kiedy pierwsze małe reaktory jądrowe w Polsce?

Fukushima. Jak wygląda po katastrofie? 

W wyniku awarii do środowiska przedostała się skażona substancjami  promieniotwórczymi woda morska stosowana do chłodzenia reaktorów, przez co miasta musiały zostać ewakuowane. Jak informuje portal kyodo.news.net Futaba była ostatnią miejscowością, w której wciąż obowiązywał całkowity nakaz ewakuacji, ogłoszony po katastrofie w 2011 roku. Przez dziewięć lat miasto było zamknięte z powodu promieniowania, ale w marcu 2020 roku zakaz wjazdu częściowo zniesiono, co umożliwiło wznowienie niektórych działań urzędu miasta. 

Fukushima. Futaba znów przyjmuje mieszkańców 

W czerwcu 2022 roku nakaz ewakuacji dla niektórych części miasta (ok. 15 proc.) zostanie całkowicie zniesiony - informuje agencja Kyodo. W te miejsca mogą powoli wracać byli mieszkańcy Futaby, aby przygotować się do odbudowania życia w pozostawionych domach.  

Burmistrz Shiro Izawa zapowiedział, że zależy mu, aby zasiedlić opuszczone po katastrofie miasto. - Chcę zbudować miasto, które sprawi, że ludzie będą tu chętnie wracać - powiedział japońskim dziennikarzom. 

Katastrofa w Fukushimie 

Wielu niegdysiejszych mieszkańców Futaby zapomniało o dawnym życiu sprzed katastrofy. Jak podają japońskie media, to miasto liczyło 3600 mieszkańców. Znaczna część z nich nie chce już wracać do Futaby, czego dowodem jest aż 900 zburzonych domów. O pozwolenie na powrót do Futaby zgłosiło się jedynie 15 osób.  

Pobliskie miasto Okuma i wioska Katsurao już zaczęły zezwalać mieszkańcom na nocowanie w wyznaczonych obszarach odbudowy.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Więcej o: