Tarcza antykryzysowa. Kolejne firmy zwolnione z obowiązku opłacania składek ZUS

Prawie 300 przedsiębiorców zostało zwolnionych z obowiązku opłacania składek w ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej. Kwota umorzonych należności to ponad pół miliona złotych - poinformowała w poniedziałek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Od 17 stycznia tego roku przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19, mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy.

- W ramach tych przepisów już 327 przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek, a około 1,5 o świadczenie postojowe - wskazała prof. Uścińska w wypowiedzi dla PAP.

Poinformowała, że do przedsiębiorców trafiły już pierwsze pieniądze. - 286 przedsiębiorców zostało zwolnionych z obowiązku opłacania składek. Łączna kwota tych umorzeń wyniosła 562 tys. zł - przekazała prof. Uścińska.

- Kolejne ponad 589 płatników składek otrzymało łącznie około 1,2 mln zł w ramach świadczenia postojowego - dodała prezes ZUS.

Zdjęcie ilustracyjne Składka zdrowotna dla ryczałtowców już znana. Nawet tysiąc zł na miesiąc

Zwolnienie ze składek ZUS. Dla kogo?

Przepisy o świadczeniu postojowym i zwolnieniu ze składek weszły w życie w poniedziałek 17 stycznia 2022 r. Rozwiązania te znalazły się w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów. Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za grudzień 2021 r. (RDZ-B7). Wniosek powinien trafić do ZUS do 28 lutego 2022 r.

O zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 r. mogą wystąpić podmioty oznaczone następującymi kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności): 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Marlena Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej Masz umowę zlecenie? Zarobisz mniej. Rząd planuje je w pełni oskładkować

Tarcza antykryzysowa. Jak otrzymać świadczenie?

Aby skorzystać z tego wsparcia, przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do 28 lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.

Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe maksymalnie sześć razy. Wniosek o to świadczenie (RSP-DD7) mogą złożyć najwcześniej 17 stycznia 2022 r. a najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Świadczenie postojowe sześciokrotnie mogą otrzymać podmioty oznaczone następującymi kodami PKD: 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

ZUS zaznaczył, że jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to teraz liczba świadczeń postojowych, o które można wystąpić, zostanie pomniejszona.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]
Więcej o: