Farmy wiatrowe na Bałtyku. Orlen złożył wnioski o koncesję na budowę. 70 turbin do 2026 roku

Orlen poinformował o złożeniu wniosków o pozyskanie kolejnych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. W ten sposób koncern chce w pełni wykorzystać możliwości i efekt skali w morskiej energetyce wiatrowej.

PKN Orlen złożył ostatnio trzy wnioski o lokalizacje dla morskich farm wiatrowych. Mówił o tym podczas Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego PowerPol dyrektor wykonawczy do spraw energetyki koncernu Jarosław Dybowski. 

Otwarcie procedury dotyczącej nowych pozwoleń lokalizacyjnych to bardzo dobra wiadomość dla całego sektora

- napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]

Orlen zbuduje farmy wiatrowe na Bałtyku

W ostatnich dniach spółka Baltic Power, wchodząca w skład Grupy ORLEN, wygrała przetarg na dzierżawę terenu w porcie w Łebie, przeznaczonego do obsługi morskiej farmy wiatrowej. W tym miejscu zlokalizowany zostanie port serwisowy do obsługi inwestycji, której budowa planowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie około 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW, które będą serwisowane przez flotę statków operującą z portu w Łebie.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez Grupę ORLEN i Northland Power. Obszar inwestycji, o łącznej powierzchni około 131 kilometrów kwadratowych, zlokalizowany jest około 23 kilometrów na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Jarosław Dybowski zapowiedział kolejne wnioski o lokalizacje dla morskich farm wiatrowych. Podkreślił, że PKN Orlen ma bardzo duże aspiracje.

Mamy nadzieję na to, że Orlen stanie się głównym graczem w morskiej energetyki wiatrowej

- zaznaczył.

Morskie farmy wiatrowe to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki w Europie.

Transformacja energetyczna Orlenu

Daniel Obajtek podczas wywiadu w Programie 1. Polskiego Radia mówił, że celem kierowanego przez niego koncernu jest zbilansowanie i przeprowadzenie transformacji paliwowo-energetycznej. Dzięki temu ma powstać multienergetyczny podmiot. Obajtek zaznaczył, że te procesy już się toczą. Orlen inwestuje  w wodór, energię elektryczną, rozbudowę petrochemii i budowę nowoczesnych elektrowni zero i niskoemisyjnych.

***

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami

Więcej o: