Polski Ład. Co się zmieniło? Jak sprawdzić, czy nasze wynagrodzenie wzrośnie, czy spadnie? Przyślijcie swoje pytania na adres news_gazetapl@agora.pl, zadamy je ekspertowi w najbliższy czwartek w programie Q&A.
- Ponieważ usunięto z definicji rozliczania składki różnicę remanentów, mogą wystąpić bardzo tragiczne dla przedsiębiorców skutki. Jeżeli ktoś miał duży remanent w grudniu i na przykład działa w ten sposób, że sprzedaje wszystko jednorazowo i miał towar w magazynie za trzy miliony złotych i za trzy miliony sprzedał towar w styczniu i nie zdążył dokupić, to zapłaci 270 tysięcy składki zdrowotnej [według stawki 9 proc. - red.]. Nie sądzę, żeby ktoś tyle miał. Rozpoczną się duże problemy i już wychodzimy z pomocą do rządu i mówimy, jak zmienić Polski Ład, by zapobiec takim sytuacjom - powiedział Adam Abramowicz w TVN24.
Więcej informacji o Polskim Ładzie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Rzecznik MŚP zaznaczył, że choć składka zostanie zwrócona przedsiębiorcy, to dopiero po półtora roku. - Ten system w tym zakresie jest bardzo źle skonstruowany - stwierdził. Abramowicz apelował już w tej sprawie m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego. Ma również nadzieję, że wiceminister finansów Artur Soboń weźmie pod uwagę postulaty rzecznika.
Abramowicz dodał, że zwrócił się do Krajowej Administracji Skarbowej o wstrzymanie się od karania przedsiębiorców. - Mam pozytywny sygnał od minister [Magdaleny - red.] Rzeczkowskiej, że tak będzie (...). Obietnica publiczna padła, że w tej chwili mamy etap wdrażania, wyjaśniania i karania - zapewnił.
Rzecznik niedawno sam zaproponował rozwiązanie, w którym przedsiębiorcy mieliby od stycznia br. płacić zryczałtowaną zaliczkę na składkę zdrowotną w wysokości około 270 zł [to tyle, ile wynosi składka od płacy minimalnej - red.]. - I dopiero w kwietniu przyszłego roku, gdy przedsiębiorca złoży zeznanie podatkowe i będzie wiadomo, ile realnie wyniósł jego roczny dochód, będzie wnosił dopłatę do zapłaconej składki - tłumaczył i dodał, że dopłatę lub jej brak powinien za przedsiębiorcę, na podstawie rocznej deklaracji PIT, wyliczyć ZUS.