Minimalna emerytura 2022. Ile wyniesie świadczenie dla seniorów? Prognozy ministerstwa i ZUS

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał prognozowaną kwotę emerytury minimalnej na rok 2022. Sprawdź, ile wyniesie świadczenie.

Obecnie minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto (1066,24 zł netto), a waloryzacja świadczenia ma zapewnić jej wzrost proporcjonalnie do podwyżek cen produktów i usług. Jak przekazał Główny Urząd Statystyczny, w grudniu inflacja wzrosła do 8,6 proc. licząc rok do roku.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ile wyniesie minimalna emerytura w 2022 roku? Marlena Maląg podała kwotę

- W 2022 roku zwaloryzujemy tak jak dotychczas świadczenia emerytalno-rentowe - minimalna emerytura przekroczy poziom 1 310 zł. Obecnie przeciętna emerytura w Polsce to ok. 2 650 zł. Na Polskim Ładzie zyska ponad osiem milionów emerytów, a po wprowadzeniu zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań zmiana systemu podatkowego będzie neutralna dla osób o dochodach z przedziału powyżej 4 920 do 12 800 zł, to będzie kolejna grupa, która na pewno nie straci - stwierdziła szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Interią.

Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ile w 2022 roku powinna wynieść minimalna emerytura?

Z kolei ZUS przekazał, że minimalna kwota świadczenia będzie nieco niższa. - Emeryt ze świadczeniem minimalnym 1250,88 zł brutto otrzymywał do niedawna na rękę 1067 zł. Dzięki zmianom jego świadczenie na rękę wzrośnie do 1 138 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 71 zł miesięcznie. Rocznie zyska 864 zł. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł. One po zmianach zyskają 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie - przekazała w styczniu szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. 

Aby otrzymać świadczenie emerytalne, niezbędne jest ukończenie przez świadczeniobiorcę odpowiedniego wieku emerytalnego i przepracowanie odpowiedniej liczby lat. W tej chwili na emeryturę mogą przejść kobiety w wieku 60 lat oraz mężczyźni, który ukończyli 65. rok życia. Z kolei staż pracy wynosi odpowiednio 20 lub 25 lat.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Polski Ład. Na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki Polski Ład. "Wyborcza": Podatnicy w przyszłym roku dostaną dwa e-PIT-y

Waloryzacja emerytury w 2022 roku zostanie zatwierdzona pod koniec lutego.

>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: