Czechy. Odradzają wyjazdy na Ukrainę. "Obywatele powinni zachować wzmożoną czujność"

Wśród europejskich przywódców wzrasta niepokój w związku z możliwością eskalacji konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavský w poniedziałek wystosował apel do obywateli, aby "unikać podróżowania na Ukrainę, chyba że mają istotny powód".

"Usilnie zaleca się, aby unikać obszarów przygranicznych na północy i wschodzie kraju. W miarę możliwości zaleca się odłożenie wszelkich podróży na Ukrainę, które nie są konieczne lub pilne" – czytamy w oświadczeniu czeskiego ministerstwa, które cytuje Praguemorning.com. 

Zobacz wideo Czy czeka nas atak Rosji na Ukrainę? Kwaśniewski: Sytuacja z Ukrainą jest trudna

Czechy i konflikt rosyjsko-ukraiński 

Ponadto minister Lipavský zalecił, aby w najbliższym czasie "obywatele czescy zachowywali wzmożoną czujność".  

Czechy to nie pierwszy kraj, który rozpoczął działania prewencyjne przed możliwą eskalacją konfliktu Ukrainy i Rosji. Wcześniej USA, poleciło rodzinom amerykańskiego personelu ambasady w Kijowie opuszczenia kraju.  

Unia Europejska o decyzji USA 

Nie wszyscy w Europie podzielają jednak takie środki ostrożności. Według Josepa Borrella, przedstawiciela UE ds. zagranicznych, najważniejsze teraz jest unikanie nerwowych ruchów, ale też świadomość jaki jest poziom zagrożeń i jak reagować. 

- Wymiana poglądów z Antony Blinkenem (sekretarzem USA) była bardzo przydatna w określeniu dalszych działań i bardzo ścisłej koordynacji. Nie sądzę, żeby było coś nowego, co mogłoby zwiększyć poczucie strachu przed natychmiastowym atakiem Rosji. Myślę, że między nami, wśród państw członkowskich, jest pełna zgoda, że ten środek zapobiegawczy nie jest konieczny - mówił po zakończeniu posiedzenia szefów MSZ państw Unii o decyzji USA ws. rodzin dyplomatów.  

Unia Europejska gotowa na rosyjską agresję 

Mimo to część państw zaleca unikanie obszarów Europy Wschodniej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Australii również radziło obywatelom, by nie podróżowali na Ukrainę, a pracownikom ambasady w Kijowie opuszczenie kraju. 

Unia Europejska mimo apelów o spokój i rozwagę nie bagatelizuje narastającego konfliktu. Poprzez osobę Josepa Borrella podkreśla swoją gotowością do reakcji nawet na najgorsze scenariusze.   

- Jeśli dyplomacja zawiedzie, jesteśmy bardzo zaawansowani w przygotowywaniu odpowiedzi na ewentualną rosyjską agresję i będzie to z pewnością działanie szybkie i zdecydowane, z silną jednością, nie tylko w ramach Unii Europejskiej, ale także na poziomie międzynarodowym - zapewnił Hiszpan. 

Więcej o konflikcie rosyjsko-ukraińskim w poniższym artykule:

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami

Więcej o: