Ceny gazu. Budka w Sejmie: Żadne tarcze nie działają. Sasin opowiada

Na środowym posiedzeniu Sejmu odbyło się głosowanie poprawek Senatu do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych, w związku z sytuacją na rynku gazu. - Za chwilę odbędzie się głosowanie realnej pomocy dla polskich przedsiębiorców. Żadne tarcze obiecane przez rząd nie działają - skomentował Borys Budka z KO.
Zobacz wideo Starcie Borysa Budki i Jacka Sasina podczas posiedzenia Sejmu

- Żadne tarcze obiecane przez rząd nie działają. Tysiącom małych i średnich firm grozi likwidacja, bo zafundowaliście najwyższe w historii podwyżki gazu. I co zrobiliście do tej pory? Nic. Senat naprawił bubel prawny, jaki złożyliście. Dzisiaj to od was zależy, czy małe polskie firmy, firmy rodzinne przetrwają rządy PiS-u, czy rząd PiS będzie grabarzem polskiej gospodarki - powiedział szef klubu KO Borys Budka.

Zobacz wideo Czy komisja senacka będzie chciała przesłuchać Kaczyńskiego? Kamiński: Oczywiście wyślemy zaproszenie do niego

 Sasin do Budki: Dosyć tych kłamstw

- Dosyć tych kłamstw. Dzisiaj za drogi gaz odpowiada wasza polityka tu w Polsce, kiedy rządziliście, i w UE, gdzie daliście Putinowi możliwość szantażowania całej Europy cenami gazu - odpowiedział Budce Jacek Sasin. 

- My pomagamy Polakom. Ustanowiliśmy prawo, które daje gospodarstwom domowym prawo do tańszego gazu - poniżej cen, które są cenami rynkowymi. Dajemy również tani gaz tym instytucjom, które są społecznie wrażliwe: to są szkoły, szpitale, przedszkola. Wszędzie tam popłynie gaz w cenach taryfowych, które są wielokrotnie niższe od cen rynkowych - dodał wicepremier.

Elżbieta Witek, zdjęcie ilustracyjneMarszałkini Elżbieta Witek zdecydowała: Obrady Sejmu odbędą się zdalnie

Rosnące ceny gazu w Polsce

W związku z podwyżkami cen gazu, które rząd ogłosił 17 grudnia, osoby ogrzewające domy błękitnym paliwem zapłacą średnio ok. 58 proc. więcej niż rok temu. 

Pod koniec ubiegłego roku, Poseł KO Jan Grabiec podczas konferencji w Sejmie zapowiedział, że jeśli PiS nie zrobi nic z drastycznymi podwyżkami cen gazu, to na początku nowego roku Koalicja Obywatelska przedstawi w Sejmie projekt ustawy, który zagwarantuje wszystkim obywatelom, że nie zostaną pokrzywdzeni przez ten "bubel prawny", jakim jest tarcza antyinflacyjna, mająca ograniczyć wpływ wzrostu cen na portfele Polaków.

Ustawa o ochronie odbiorców

Marian BanaśKomisja regulaminowa zagłosowała za uchyleniem immunitetu Mariana Banasia

''Uchwalona przez Sejm ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych zakłada, że z zatwierdzanych przez prezesa URE taryf na gaz - obok gospodarstw domowych, które korzystają z nich obecnie - korzystać będą mogli także inni wymienieni odbiorcy'' - podaje strona samorzad.infor.pl

Mają to być: podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, podmioty systemu oświaty, uczelnie i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą, podmioty prowadzące żłobki i przedszkola, kościoły i inne związki wyznaniowe, podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną, a także ochotnicze straże pożarne. Z ochrony taryfowej będą mogły skorzystać także inne niż uczelnie instytucje, które tworzą system szkolnictwa wyższego i nauki i realizują zadania polegające na działalności dydaktycznej i naukowo - badawczej.

"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami".

https://allegro.pl/oferta/wosp-set-tenisa-z-ania-wyszkoni-11739141204

Więcej o: