Usługa Twój e-PIT polega na automatycznym przygotowaniu i udostępnieniu przez Krajową Administrację Skarbową rocznego zeznania podatkowego osób fizycznych. Dzięki niej nie trzeba wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek. Dodatkową zaletą jest termin rozliczenia, który wynosi 45 dni, a w przypadku innych metod rozliczeń niż elektroniczna, 3 miesiące.
"Zanim zatwierdzisz i wyślesz Twój e-PIT, sprawdź, czy obejmuje on wszystkie Twoje przychody, czy naliczone są odpowiednio koszty uzyskania - szczególnie dla umów zleceń, umów o dzieło, czy twórców z limitem 50%. Zwróć także uwagę, jak została rozliczona Twoja ulga prorodzinna oraz czy skorzystałeś ze wszystkich przysługujących Ci pozostałych ulg i odliczeń" - możemy przeczytać na portalu e-pit. "Wszystkie te elementy mają wpływ na ostateczną poprawność wyliczenia wysokości Twojego podatku, a także wysokości ewentualnego zwrotu z PIT lub kwoty do zapłaty podatku" - czytamy.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Jak podaje portal e-pit, usługa dostępna jest w ściśle określonych terminach. Deklarację podatkową przygotowywać i wysłać można elektronicznie w okresie rozliczeń rocznych, natomiast z usługi Twój e-PIT udostępnianej przez Ministerstwo Finansów korzystać można w okresie 15 lutego - 2 maja 2022 r., co oznacza, że deklaracje już niebawem zostaną udostępnione.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku korzystania z usługi rozliczeń elektronicznych, termin na zwrot podatku wyniesie 45 dni, a w przypadku innych metod, nawet 3 miesiące. Wyjątek stanowią posiadacze Karty Dużej Rodziny, którzy mogą liczyć na zwrot w terminie do 30 dni.
W ubiegłych latach dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy był wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Zapewne w tym roku nie ulegnie to zmianie. Jak podaje strona rządowa, do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem Profilu Zaufanego, e-dowodu lub poprzez bankowość elektroniczną. Natomiast bezpośrednio do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się również danymi podatkowymi podając: PESEL bądź NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia, kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za miniony rok i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z poprzedniego rozliczenia.
*******
Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.