Twój e-PIT za 2021 wypełni fiskus. Kiedy zostaną udostępnione deklaracje?

Od połowy lutego 2019 roku podatnicy mogą skorzystać z usługi e-PIT, która automatycznie przygotowuje roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Czy usługa będzie dostępna również w tym roku? Tak, obywatele będą mogli skorzystać z możliwości złożenia druku poprzez rządową usługę Twój e-PIT. Wiemy, kiedy zostaną udostępnione deklaracje.
Zobacz wideo Senacka komisja ds. inwigilacji Pegasusem podsumowuje zeznania Giertycha

Usługa Twój e-PIT polega na automatycznym przygotowaniu i udostępnieniu przez Krajową Administrację Skarbową rocznego zeznania podatkowego osób fizycznych. Dzięki niej nie trzeba wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek. Dodatkową zaletą jest termin rozliczenia, który wynosi 45 dni, a w przypadku innych metod rozliczeń niż elektroniczna, 3 miesiące.

"Zanim zatwierdzisz i wyślesz Twój e-PIT, sprawdź, czy obejmuje on wszystkie Twoje przychody, czy naliczone są odpowiednio koszty uzyskania - szczególnie dla umów zleceń, umów o dzieło, czy  twórców z limitem 50%. Zwróć także uwagę, jak została rozliczona Twoja ulga prorodzinna oraz czy skorzystałeś ze wszystkich przysługujących Ci pozostałych ulg i odliczeń" - możemy przeczytać na portalu e-pit. "Wszystkie te elementy mają wpływ na ostateczną poprawność wyliczenia wysokości Twojego podatku, a także wysokości ewentualnego zwrotu z PIT lub kwoty do zapłaty podatku" - czytamy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Polski Ład. Na zdjęciu premier Mateusz MorawieckiPolski Ład. "Wyborcza": Podatnicy w przyszłym roku dostaną dwa e-PIT-y

Twój e-PIT za 2021. Kiedy zostaną udostępnione deklaracje?

Jak podaje portal e-pit, usługa dostępna jest w ściśle określonych terminach. Deklarację podatkową przygotowywać i wysłać można elektronicznie w okresie rozliczeń rocznych, natomiast z usługi Twój e-PIT udostępnianej przez Ministerstwo Finansów korzystać można w okresie 15 lutego - 2 maja 2022 r., co oznacza, że deklaracje już niebawem zostaną udostępnione. 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku korzystania z usługi rozliczeń elektronicznych, termin na zwrot podatku wyniesie 45 dni, a w przypadku innych metod, nawet 3 miesiące. Wyjątek stanowią posiadacze Karty Dużej Rodziny, którzy mogą liczyć na zwrot w terminie do 30 dni.

Usługa Twój e-PIT - logowanie i dostęp

W ubiegłych latach dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy był wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Zapewne w tym roku nie ulegnie to zmianie. Jak podaje strona rządowa, do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem Profilu Zaufanego, e-dowodu lub poprzez bankowość elektroniczną. Natomiast bezpośrednio do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się również danymi podatkowymi podając: PESEL bądź NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia, kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za miniony rok i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z poprzedniego rozliczenia.

*******

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Możliwe scenariusze rosyjskiej inwazji na UkrainęMożliwe scenariusze inwazji Rosjan na Ukrainę

Więcej o: