Drożyzna w drodze na sklepowe półki. Żywność w hurcie drożeje na potęgę, są dane za ostatnie tygodnie

W pierwszym tygodniu 2022 roku ceny wielu produktów spożywczych w hurcie znacząco wzrosły. Mielone mięso wieprzowe o ok. 33 proc., mąka o ok. 22, a olej niemal o 10 proc. Dane z kolejnego tygodnia roku są już nieco bardziej optymistyczne. Drożyzna na półkach to wciąż jednak możliwy scenariusz na najbliższe tygodnie.

Dane Ministerstwa Rolnictwa potwierdzają, że ceny żywności w hurtowniach w ciągu pierwszych tygodni roku, znacząco się zwiększyły. Wzrost cen, jak donosi "Rzeczpospolita", jest często na poziomie dwucyfrowym. Jak ma się to do obietnicy obniżki cen produktów na skutek zmniejszenia stawki VAT?

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Marcin Ociepa gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (27.01)

Ceny w hurtowniach w górę. Spore wzrosty w pierwszym tygodniu, potem słabe spadki

Od 1 lutego, zgodnie z decyzją rządu i prezydenta, podatek na żywność zostanie zmniejszony o 5 pkt proc. - do zera. Tymczasem między 2 a 9 stycznia mięso mielone wieprzowe podrożało o 32,9 proc., mąka o 22,1 proc, a olej rzepakowy o 8,8 proc. W mniejszym stopniu zdrożały filet z piersi kurczaka (3,9 proc.), jaja (typ. L) - o 2,9 proc. Istotne są dane za drugi tydzień roku, bo część produktów odnotowała spadek, ale na mniejszym poziomie. I tak mąka po wzrośnie o 22,1 proc., potaniała o 8,4 proc.

Olej, który zdrożał najpierw o 8,8 proc., staniał o 3, proc. Finalnie jednak cena produktu jest wyższa w porównaniu do ceny z końca roku 2021. Wzrost cen oleju do poziomu ok. 10 zł, do którego doszło w listopadzie, raczej więc szybko nie opadnie, a może nawet wzrosnąć. 

Inne produkty żywnościowe drożeją, ale skala tego wzrostu może dawać nadzieję na mniej powodów do narzekania przy sklepowej kasie. Sery żółte podrożały bowiem o mniej więcej 1,5 proc., a ceny masła przestały rosnąć na potęgę. 

2022 New Year's Eve Times Square Performances Sylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

GUS widzi wyższe ceny w skupie

Dane Ministerstwa Finansów pokrywają się z informacjami Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z komunikatem opublikowanym przed tygodniem, "Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w grudniu 2021 r. w porównaniu z listopadem 2021 r. o 6,0 proc., a w porównaniu z grudniem 2020 r. wzrosły o 28,9 proc."

W relacji do miesiąca żywność zaczęła drożeć po wakacjach. W lipcu ceny jeszcze spadały - o 1,8 proc. W sierpniu odnotowały symboliczny wzrost na poziomie 0,3 proc. We wrześniu wzrost był już wyraźniejszy - 0,8. Z każdym kolejnym miesiącem tempo wzrostu przyspieszało - w październiku wyniosło 2,1 proc., w listopadzie 5,5 proc., a ostatni, grudniowy odczyt wskazuje już na 6 proc.

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne) Przed zerowym VAT-em sklepy podnoszą ceny żywności. Jest opinia UOKiK

---

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: