Polski Ład. Żołnierze i policjanci mogą stracić, wyliczyli eksperci. Przez ulgę dla klasy średniej

Polski Ład prawdopodobnie uderzy w aktywnych żołnierzy zawodowych i policjantów. Rząd zapowiadał, że służby mundurowe na nowej reformie podatkowej nie stracą. Eksperci są jednak innego zdania. Z ich wyliczeń wynika, że problemem będzie wyliczenie algorytmu ulgi dla klasy średniej.

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że żołnierze i policjanci mogą stracić na Polskim Ładzie, a winna temu będzie ulga dla klasy średniej. Miała ona uwzględniać rekompensatę za brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Jednak wyliczenia te przygotowano w oparciu o założenie, że pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym.

Zobacz wideo Polski Ład krok po kroku - wypełniamy najważniejsze dokumenty

Polski Ład może się odbić na zarobkach żołnierzy zawodowych i policjantów

Takie rozwiązanie sprawia, że żołnierze i policjanci, którzy owej składki na ubezpieczenie społeczne nie płacą, będą tracić na Polskim Ładzie, jeśli ich przychody przekroczą 5 tys. zł. Cytowana przez "DGZ" Renata Bartak z Urzędu Miasta Lubartów, wyliczyła skutki reformy w jej rodzinie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Z jej kalkulacji wynika, że przy zarobkach męża na poziomie 7 tys. zł, jego wynagrodzenie w 2022 r. będzie niższe o 75 zł w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Wyliczenia zostały potwierdzone także przez innych ekspertów gazety. Dziennik dodaje, iż podobny problem mają twórcy i zleceniobiorcy, którzy również nie zostali uwzględnieni w algorytmie dla klasy średniej. Na dodatek nie uwzględniono także różnicy przy 50-proc. i 20-proc. kosztach uzyskania przychodu.

Polski Ład. MSW i Ministerstwo Finansów próbują łatać tę dziurę

Dziurę w projekcie Polskiego Ładu próbuje już załatać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z kancelarią premiera i Ministerstwem Finansów. Resort poinformował "DGZ", że już trwają prace nad zmianami dla przedstawicieli służb mundurowych. 

Warto podkreślić, że nie wszyscy mundurowi stracą na Polskim Ładzie. Emerytowani żołnierze zawodowi i policjanci dostają podwójną emeryturę. Świadczenie wypłaca im ZUS oraz ZER (Zakład Emerytalno-Rentowy) MSWiA, o ile złożą o nie wniosek. O tym kto jeszcze ma szansę na podwójną emeryturę, pisaliśmy tutaj

>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: