Prof. Ostrowska chciała zasiadać w RPP. Oko.Press: Nie powiedziała wszystkiego o związkach ze SKOK-ami

Prof. Elżbieta Ostrowska z Uniwersytetu Gdańskiego zrezygnowała w środę z kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej. Jej kandydatura miała być zatwierdzona w czwartek. Oko.Press twierdzi, że kandydatka nie wyjawiła wszystkich swoich związków ze SKOK-ami podczas zeszłotygodniowego posiedzenia sejmowej komisji finansów.

W czwartek Sejm ma zatwierdzić lub odrzucić dwoje kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej. To organ Narodowego Banku Polskiego, który decyduje m.in. o tym, jak wysokie będą stopy procentowe. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Wy pytacie, ekspert odpowiada [Q&A Gazeta.pl]

Zrezygnowała z kandydowania do RPP. OKO.press: nie ujawniła wszystkiego

Do RPP kandydują poseł PiS Wiesław Janczyk. Druga z kandydatek, prof. Elżbieta Ostrowska z Uniwersytetu Gdańskiego, nieoczekiwanie zrezygnowała w środę. Jak twierdzi Oko.Press, podczas zeszłotygodniowego posiedzenia komisji finansów, na której kandydaci prezentowali się przed posłami, ekonomistka nie przedstawiła wszystkich informacji na temat swoich związków ze SKOK-ami. Portal informuje, że dwie spółki, z którymi związana prof. Ostrowska, należy do  Spółdzielczych Kasa Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK).

Zdaniem OKO.Press była kandydatka do RPP nie przedstawiła też na posiedzeniu innych faktów - m.in. tego, że "w latach 2001-2005 prowadziła wykłady dla członków władz i personelu kierowniczego SKOK-ów", "Wyższa Szkoła Finansów i Administracji w Sopocie, której rektorem była w latach 2005-2010, należała do SKOK-ów" oraz że "w latach 2018-2020 była członkinią rady Fundacji Edukacji Spółdzielczej, która miała wspierać rozwój SKOKów". 

Rosyjskie uzbrojenie w pobliżu miasta Woroneż na zdjęciu satelitarnym Maxar Technologies Tysiące pojazdów wojskowych przy granicy z Ukrainą. Widać je na zdjęciach

Miała zasiadać w RPP. Zaskoczyła wypowiedzią o euro

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji prof. Orłowska zajęła też stanowisko wobec przyjęcia europejskiej waluty. - Dla mnie jest istotne, aby nasz kraj funkcjonował w Unii Europejskiej i wejście do strefy euro miałoby dużo pozytywnych rezultatów, nie tylko z punktu widzenia gospodarczego, ale także z punktu widzenia obywatela, choćby w kwestii turystyki czy kosztów transakcyjnych - mówiła 19 stycznia.

- Jeżeli chodzi o wejście do strefy euro: na pewno kiedyś nadejdzie taki czas. Ale czy w tym momencie, czy za rok, czy za miesiąc, nie podejmuję się udzielić takiej odpowiedzi - uściśliła.

Prof. Elżbieta Ostrowska w 1983 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych, a dziesięć lat później doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. W 2002 r. otrzymała tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych.

Jest autorką 75 projektów badawczych i wdrożeniowych, ponad 300 publikacji naukowych, w tym 15 samodzielnych monografii dotyczących głównie: rynku kapitałowego i pieniężnego, inwestycji finansowych i rzeczowych, bankowości, zarządzania ryzykiem i spółdzielczości finansowej. Jej ostanie książki to: Banki na rynku kapitałowym (PWE) , Rynek kapitałowy (PWE), Portfel inwestycyjny klasyczny i alternatywny (C. H. Beck), Behawioralny portfel inwestycyjny. Mózg, emocje, luka behawioralna (Wyd. UG) i Etyka na rynku finansowym (Wyd. UG w druku) - informuje Uniwersytet Gdański. 

25 stycznia dobiegła końca sześcioletnia kadencja dwóch członków RPP Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. W ich miejsce powołane zostaną nowe osoby. 

. Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

---

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?
Więcej o: