Zmiany w księgach wieczystych. Nieoficjalnie: Banki zwrócą kredytobiorcom opłaty

Ministerstwo Sprawiedliwości chce znowelizować prawo bankowe, aby banki zwracały kredytobiorcom opłaty podnoszące wysokość miesięcznych rat do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej - dowiedziało się RMF FM. Kolejne rozwiązanie zakłada możliwość dokonania wpisów u notariusza. "Projekt nowelizacji jest gotowy. Być może od marca banki zwracałyby już kredytobiorcom dodatkowe koszty" - czytamy.

Czas oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych się wydłużył. Kredytobiorcy muszą czekać miesiącami, a w większych miastach, jak Warszawa, nawet ponad rok. Natomiast banki do czasu wpisu naliczają dodatkową opłatę, która podnosi ratę kredytu nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

- Wydłużony czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej generuje straty dla konsumentów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jest to szczególnie istotne w czasie rosnących stóp procentowych. Do czasu wpisu hipoteki w księdze wieczystej na rzecz banku bank wymaga wyższego oprocentowania kredytu hipotecznego w postaci ubezpieczenia pomostowego. Może to podnieść ratę kredytu nawet o 20 proc. - wyjaśniał Sebastian Juszczak, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zdjęcie ilustracyjne Na wpis do księgi wieczystej czekamy nawet rok. I płacimy wyższe raty. "Paraliż"

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian dot. ksiąg wieczystych. Dodatkowe opłaty niczym kaucja

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości ma wprowadzić istotne zmiany. Jak dowiedziało się RMF FM, resort chce, aby banki zwracały kredytobiorcom te dodatkowe opłaty w momencie dokonania wpisu do księgi wieczystej lub zaliczały je na poczet spłaty kredytu. Ponoszone koszty miałyby być traktowane jak kaucja. W ustawie Prawo bankowe miałby znaleźć się następujący zapis:

W przypadku naliczenia przez bank dodatkowych opłat lub prowizji, związanych z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej ustanawianej na rzecz tego banku hipoteki zabezpieczającej spłatę kredytu udzielonego konsumentowi, pobrane z tego tytułu opłaty lub prowizje, po dokonaniu wpisu do hipoteki, podlegają zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę

Więcej informacji o prawie bankowym przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mieszkania (zdjęcie ilustracyjne) Złotówkowicze zaleją sądy ? "Za chwilę nie będzie ich stać na spłatę"

Wpis do ksiąg wieczystych u notariusza? Resort sprawiedliwości: Zmiana jeszcze w tym roku

Kolejne rozwiązanie zakłada możliwość dokonania wpisów do ksiąg wieczystych w kancelariach notarialnych, co miałoby odciążyć sądy i przyspieszyć proces. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział RMF FM, że to rozwiązanie wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku.

Stacja podaje, że projekt nowelizacji jest już gotowy i w przyszłym tygodniu ma się nim zająć rada ministrów. "Jeśli uzyska międzyresortową akceptację, to w lutym trafi pod obrady Sejmu. Być może od marca banki zwracałyby już kredytobiorcom dodatkowe koszty" - czytamy.

***

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Zobacz wideo Czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych? Pytamy Ludwika Koteckiego z RPP
Więcej o: