Czas oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych się wydłużył. Kredytobiorcy muszą czekać miesiącami, a w większych miastach, jak Warszawa, nawet ponad rok. Natomiast banki do czasu wpisu naliczają dodatkową opłatę, która podnosi ratę kredytu nawet o kilkaset złotych miesięcznie.
- Wydłużony czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej generuje straty dla konsumentów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jest to szczególnie istotne w czasie rosnących stóp procentowych. Do czasu wpisu hipoteki w księdze wieczystej na rzecz banku bank wymaga wyższego oprocentowania kredytu hipotecznego w postaci ubezpieczenia pomostowego. Może to podnieść ratę kredytu nawet o 20 proc. - wyjaśniał Sebastian Juszczak, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości ma wprowadzić istotne zmiany. Jak dowiedziało się RMF FM, resort chce, aby banki zwracały kredytobiorcom te dodatkowe opłaty w momencie dokonania wpisu do księgi wieczystej lub zaliczały je na poczet spłaty kredytu. Ponoszone koszty miałyby być traktowane jak kaucja. W ustawie Prawo bankowe miałby znaleźć się następujący zapis:
W przypadku naliczenia przez bank dodatkowych opłat lub prowizji, związanych z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej ustanawianej na rzecz tego banku hipoteki zabezpieczającej spłatę kredytu udzielonego konsumentowi, pobrane z tego tytułu opłaty lub prowizje, po dokonaniu wpisu do hipoteki, podlegają zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę
Więcej informacji o prawie bankowym przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kolejne rozwiązanie zakłada możliwość dokonania wpisów do ksiąg wieczystych w kancelariach notarialnych, co miałoby odciążyć sądy i przyspieszyć proces. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział RMF FM, że to rozwiązanie wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku.
Stacja podaje, że projekt nowelizacji jest już gotowy i w przyszłym tygodniu ma się nim zająć rada ministrów. "Jeśli uzyska międzyresortową akceptację, to w lutym trafi pod obrady Sejmu. Być może od marca banki zwracałyby już kredytobiorcom dodatkowe koszty" - czytamy.
***
Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!