Pałacyk Plus. Polski Ład z zadziwiającą niespodzianką dla właścicieli dworków. "Królowa wszystkich ulg"

Ulga podatkowa w ramach Polskiego Ładu umożliwia właścicielom dworków czy pałacyków obniżenie podatku nawet do zera. "Sky is the limit. Ta ulga jest królową wszystkich ulg" - pisze Jowita Pustuł, która zwróciła uwagę na ten element reformy podatkowej.
Prawdziwy rarytas wymyślony przez Polski Ład. Ta ulga jest królową wszystkich innych ulg. Umożliwia odliczenie od dochodu 500 tys. zł rocznie, a można i więcej. (...) Pałacyk Plus ma najszerszy zakres z wszystkich nowych ulg. Zapewnia znacznie większe korzyści niż ulgi dla klasy średniej, na powrót, dla emerytów oraz rodzin 4 plus razem wzięte. Chowa się też przy nim ulga dla samotnych rodziców z kwotą 1,5 tys. zł rocznie

- pisze na Linkedin dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy i radca prawny, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O co chodzi? O ulgę podatkową zaszytą w Polskim Ładzie, która pozwala właścicielom dworków i pałacyków obniżyć dochód do opodatkowania (a więc i sam podatek) nawet do zera.

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Rosyjskie uzbrojenie w pobliżu miasta Woroneż na zdjęciu satelitarnym Maxar TechnologiesTysiące pojazdów wojskowych przy granicy z Ukrainą. Widać je na zdjęciach

Pałacyk Plus. 500 tys. zł odliczenia od dochodu to tylko początek

Musisz kupić jakiś dworek albo pałacyk. Cokolwiek. Ważne, żeby był wpisany do rejestru zabytków. Następnie wydajesz coś na roboty budowlane, renowację lub konserwację. Nie trzeba dużo. Wystarczy 1 zł

- wyjaśnia Pustuł. Zgodnie z zapisami ustaw podatkowych w ramach Polskiego Ładu, wydatek na nabycie pałacyku można odliczyć od dochodu w kwocie maksymalnie 500 tys. zł. A to nie koniec preferencji podatkowej. Od dochodu można odliczyć także połowę wydatków na usługi budowlane, renowację czy konserwację.

Tu nie ma limitu. Wydasz 6 mln zł - odliczysz 3 mln. Sky is the limit. Dzięki Pałacyk Plus możesz obniżyć swój dochód do zera i nie płacić PIT. Przy innych ulgach, np. rehabilitacyjnej, jest limit (odliczenie - maksymalnie 6 proc. dochodu), ale Pałacyk Plus nie ma limitu. Pałacyki są ważniejsze od niepełnosprawnych. To dlatego

- pisze Pustuł. Jak tłumaczy Pałacyk Plus jest dla wszystkich. "Możesz mieć dochody z umowy o pracę, zlecenie, dzieło, emerytury. Możesz być członkiem zarządu, rady nadzorczej albo przedsiębiorcy opodatkowanym liniowo" - czytamy w jej poście.

Polski Ład (zdjęcie ilustracyjne)Polski Ład. Grupa posłów PiS złożyła interpelację. Czego zabrakło?

Pałacyk Plus. Ministerstwo Finansów zdaje sobie sprawę

Rzeczywiście, lektura przepisów z art. 26hb ustawy o podatku PIT potwierdza to, o czym pisze prawniczka. Przepisy dają możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku zarówno wydatki na nabycie "zabytku nieruchomego" (tu funkcjonuje limit do 500 tys. zł według zasady 500 zł razy metraż zabytku), jak i na "prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane".

embed

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na prośbę o komentarz od redakcji money.pl potwierdziło, że taka ulga została zawarta w Polskim Ładzie.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w programie Polski ŁadPracodawcy muszą liczyć pensje podwójnie. Najpierw Polski Ład

---

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: