Emerytury uzależnione od zarobków dziecka? Rzecznik rządu: Dementuję informację

Czy emerytury zostaną powiązane z pensjami dziećmi? O możliwości wprowadzenia w Polsce systemu alimentacyjnego pisała pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej Barbary Sochy. - Dementuję informację - stwierdził Piotr Müller, rzecznik rządu. Czy to kończy sprawę?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej miało przeprowadzić analizę nowego rozwiązania, które wpłynęłoby na wysokość emerytury. Chodzi o tzw. system alimentacyjny. Polega on na powiązaniu emerytury świadczeniobiorcy z zarobkami jego dzieci.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Q&A o Polskim Ładzie. "Co oznacza zasada Morawieckiego?" Ekspert wyjaśnia

Emerytury powiązane z wysokością pensji? Jest dementi

Do medialnych doniesień o możliwości wprowadzenia nowego prawa odniósł się Piotr Müller, rzecznik rządu. - Dementuję informację, że takie rozwiązanie miałoby być wprowadzone - stwierdził. 

Do sprawy odniosło się też ministerstwo pracy. "Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie pracuje nad rozwiązaniami polegającymi na uzależnieniu świadczeń emerytalno-rentowych od dochodów dzieci świadczeniobiorców. Dyskutowane i analizowane są różne rozwiązania w obszarach polityki prorodzinnej i prodemograficznej" - czytamy w komunikacie resortu.

Ministerstwo dementuje, pełnomocniczka resortu: Potrzebna nam debata 

Dlaczego media donosiły o możliwości wprowadzenia nowego prawa? Zmianę przepisów sugerował wpis pełnomocniczki rządu ds. polityki demograficznej Barbary Sochy, która napisała na Facebooku, że "warto rozpocząć debatę w Polsce nad wypracowaniem koncepcji komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym"

"W trakcie konsultacji strategii często pojawiały się głosy, że pomysł uwzględniania wkładu dzieci do systemu emerytalnego przy kalkulowaniu emerytury rodziców jest kontrowersyjny i bardzo rewolucyjny w stosunku do obecnie funkcjonujących systemów emerytalnych. Jednym z nielicznych krajów, który w jakikolwiek sposób uwzględnia dzisiaj liczbę dzieci przy kalkulacji emerytury, do tej pory jest Francja. Tym bardziej cieszy, że w wygłoszonym w styczniu exposé nowy premier Czech zaproponował rozwiązanie idące w postulowanym przez nas kierunku. Wiemy też, że Słowacja po kilkunastu latach debaty publicznej na ten temat rozpoczęła w zeszłym roku prace legislacyjne dotyczące komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym" - napisała na Facebooku Barbara Socha.

Sama zainteresowania po zdementowaniu doniesień przez rzecznika rządu, opublikowała nowy wpis. "Zgadza się. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie pracuje nad takimi rozwiązaniami. Potrzebna nam debata na ten temat. Podobna na Słowacji trwała wiele lat, zanim rozpoczęły się prace legislacyjne. Jest to jeden z obszarów zidentyfikowanych w Strategii Demograficznej 2040" - napisała. 

---

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?
Więcej o: