Polski Ład i ukryta inflacja. Kotecki: Firmy będą musiały podnieść ceny

Polski Ład, czyli zmiana w systemie podatkowym autorstwa PiS od początku roku doczekała się już kilku poprawek. Miliony podatników nie wiedzą jaką ostatecznie pensję będą dostawać do ręki po zmianach. Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów ostrzegał w środowym "Studiu Biznes", że poprawek do ustaw może być jeszcze dużo, a sam moment wprowadzania zmian może przełożyć się na wzrost cen. Co w czasach wysokiej inflacji, może być szczególnie dotkliwe. Posłuchaj fragmentu.

- W lutym zobaczymy tę część Polskiego Ładu dla przedsiębiorstw, która jest niespójna i będzie konieczność jej poprawy. Takie poprawki i łatki do Polskiego Ładu będziemy oglądać przez cały rok. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że zobaczymy jeszcze poprawianie Polskiego Ładu aż do maja 2023. Łata na łacie - mówił w "Studiu Biznes" Ludwik Kotecki. Według członka Rady Polityki Pieniężnej i byłego wiceministra finansów wprowadzanie zmian podatkowych w tym momencie bardzo złym rozwiązaniem, które dodatkowo będzie proinflacyjne. Dlaczego? - Rząd serwuje przedsiębiorcą wzrost kosztów, wymuszony dodatkowymi podatkami i składkami. Oni przecież będą musieli z czegoś zapłacić dodatkowe składki i podatki, czyli podnieść ceny - dodawał Kotecki. Posłuchaj fragmentu rozmowy.

Zobacz wideo Kotecki z RPP: To jest bardzo zły moment na wprowadzenie Polskiego Ładu

Polski Ład i seria poprawek od początku roku. Teraz czas na przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki w ubiegłym tygodniu złożył deklarację dotyczącą nowych zasad podatkowych, które obowiązują od początku roku. Szef rządu zapewnił, że żadna osoba, która zarabia do 12,8 tys. zł miesięcznie, na nowych regulacjach nie straci. - Jeśli się okaże, że 2022 roku w jakikolwiek [sposób - red.] pogorszył, o jedną złotówkę status podatkowy, kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można było otrzymać zwrot - zapewnił Mateusz Morawiecki. 

W lutym zmiany związane z Polskim Ładem mają zacząć obowiązywać przedsiębiorców. Organizacje pracodawców od dawna apelują o rezygnację bądź korektę tych zmian. Wielu przedsiębiorców obawia się chaosu i dodatkowych kosztów. 

Wiele rozwiązań jest niekorzystnych dla firm. Na razie przedsiębiorcy są zagubieni, nie wiedzą do końca jakie będą płacić podatki, z jakich ulg będą mogli skorzystać. Nowe przepisy pogorszą warunki funkcjonowania firm oraz zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorców czeka wiele problemów związanych z prawidłowym wypełnieniem obowiązków podatkowych oraz konieczność poniesienia bardzo wysokich kosztów przygotowania się do nowych zasad opłacania składki zdrowotnej

– mówił już na początku stycznia Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.


Polski Ład to przede wszystkim zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej, która dotknie każdą formę opodatkowania działalności gospodarczej. Od tego roku stawka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych wynosi 9 proc. od miesięcznego dochodu.

Więcej o: