Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu, a przepisy były sukcesywnie zaostrzane. W 2022 roku zaplanowano siedem niedziel handlowych, natomiast w lutym wejdą w życie nowe zaostrzone przepisy.
30 stycznia to pierwsza w 2022 roku niedziela handlowa. Zakupy zrobimy również w centrach handlowych. Tego dnia otwarte będą wszystkie galerie czy duże sklepy sieci takich, jak Lidl, Biedronka, Carrefour czy Kaufland.
1 lutego wejdą w życie uszczelnione przepisy o zakazie handlu w niedziele. W związku z tym sieci, których sklepy wykorzystywały status placówki pocztowej, by móc handlować w niedziele, mogą zostać ponownie zamknięte. Co się zmieni?
Od lutego będą mogły być otwarte w niedziele tylko te sklepy, których przychody ze świadczenia usług pocztowych przekroczą 40 proc. dochodów danej placówki. Każda z placówek będzie musiała prowadzić osobną ewidencję sprzedaży. Dokładne zasady jej prowadzenia zostały określone w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów.
Odporna na nowe prawo będzie najprawdopodobniej m.in. Żabka. Dyrektor zarządzający spółką Adam Manikowski wyjaśnił, że nowe przepisy pozwalają pracować w niedzielę. - Biorąc pod uwagę nową ustawę, która zacznie obowiązywać 1 lutego, sklepy Żabka będą mogły być cały czas dostępne i otwarte dla klientów, ponieważ ustawodawca, co bardzo nas cieszy, zadbał o interes małych sklepów - wyjaśnił w rozmowie z serwisem Business Insider. Decyzję o tym, czy placówka zostanie otwarta lub nie miałaby zależeć od pracodawcy.
Więcej informacji o handlu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Niedziele handlowe, zgodnie z rozporządzeniem, wypadają siedem razy w roku i ma to miejsce zawsze w ostatnie niedziele - stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy oraz w dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia. W 2022 roku kalendarz niedziel handlowych wygląda następująco: