Zakaz handlu 2022. Dziś wyjątkowa niedziela. Od lutego zaostrzenie przepisów

Dzisiejsza niedziela jest niedzielą handlową. To oznacza, że zakupy możemy zrobić zarówno w sklepach osiedlowych, jak i wielkopowierzchniowych. Ale od lutego czeka nas zmiana w postaci zaostrzenia handlu.

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu, a przepisy były sukcesywnie zaostrzane. W 2022 roku zaplanowano siedem niedziel handlowych, natomiast w lutym wejdą w życie nowe zaostrzone przepisy.

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne) Przed zerowym VAT-em sklepy podnoszą ceny żywności. Jest opinia UOKiK

Niedziele handlowe 2022. 30 stycznia sklepy będą otwarte

30 stycznia to pierwsza w 2022 roku niedziela handlowa. Zakupy zrobimy również w centrach handlowych. Tego dnia otwarte będą wszystkie galerie czy duże sklepy sieci takich, jak Lidl, Biedronka, Carrefour czy Kaufland.

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Od lutego nowe przepisy o zakazie handlu w niedziele

1 lutego wejdą w życie uszczelnione przepisy o zakazie handlu w niedziele. W związku z tym sieci, których sklepy wykorzystywały status placówki pocztowej, by móc handlować w niedziele, mogą zostać ponownie zamknięte. Co się zmieni?

Od lutego będą mogły być otwarte w niedziele tylko te sklepy, których przychody ze świadczenia usług pocztowych przekroczą 40 proc. dochodów danej placówki. Każda z placówek będzie musiała prowadzić osobną ewidencję sprzedaży. Dokładne zasady jej prowadzenia zostały określone w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów. 

Odporna na nowe prawo będzie najprawdopodobniej m.in. Żabka. Dyrektor zarządzający spółką Adam Manikowski wyjaśnił, że nowe przepisy pozwalają pracować w niedzielę. - Biorąc pod uwagę nową ustawę, która zacznie obowiązywać 1 lutego, sklepy Żabka będą mogły być cały czas dostępne i otwarte dla klientów, ponieważ ustawodawca, co bardzo nas cieszy, zadbał o interes małych sklepów - wyjaśnił w rozmowie z serwisem Business Insider. Decyzję o tym, czy placówka zostanie otwarta lub nie miałaby zależeć od pracodawcy.

Więcej informacji o handlu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Lidl wprowadził 12 testów do samokontroli Lidl wprowadziła 12 nowych testów do samokontroli, w tym testy ciążowe

Niedziele handlowe w 2022 roku - terminy

Niedziele handlowe, zgodnie z rozporządzeniem, wypadają siedem razy w roku i ma to miejsce zawsze w ostatnie niedziele - stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy oraz w dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia. W 2022 roku kalendarz niedziel handlowych wygląda następująco:

  • 30 stycznia 2022 r.,
  • 10 kwietnia 2022 r.,
  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r. 
Więcej o: