Podatek od wygranej w Lotto - ile wynosi, jaki ma procent i jak go rozliczyć?

Wygrana w lotto to pragnienie milionów ludzi. Nagły zastrzyk gotówki pozwoliłby przecież na spełnienie niejednego marzenia. Nie każdy jednak wie, że od pewnej kwoty konieczne jest również zapłacenie podatku. Ile wynosi? Od sumy jakiego rzędu jest wymagany?

Wygrana na loterii to marzenie większości. Popularna gra Lotto istnieje w Polsce już ponad 60 lat i - jak wskazują statystyki - jeszcze nie znudziła się Polakom. Kupon Lotto otrzymują nawet w prezencie państwo młodzi, by ten mógł okazać się szczęśliwym trafem i ułatwił nieco początek nowej drogi. O wygranej w Lotto z pewnością wielu usłyszało także podczas życzeń urodzinowych czy świątecznych. Trudno się dziwić, skoro wygrane w tej loterii osiągały nawet zawrotne sumy rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Nie każdy gracz zdaje sobie jednak sprawę z tego, że od pewnej kwoty wygranej należy uiścić odpowiedni podatek. Jaki?

Zobacz wideo Dlaczego Polska jest skazana na energię z wiatru?

Jaki procent podatku od wygranej w Lotto?

Wszystkie niezbędne informacje na temat wygranej czy podatku od danej sumy możemy znaleźć na stronie internetowej Lotto. Przeczytamy tam m.in., że "od każdej wygranej powyżej 2280 zł pobierany jest 10-proc. podatek". Wobec tego, jeżeli wygraliśmy w loterii kwotę w wysokości np. miliona złotych, to podatek będzie wynosił wówczas 100 tysięcy złotych. 

Wobec tego, im wyższa wygrana, tym kwota podatku będzie również odpowiednio większa. W przypadku, gdy wygramy np. sumę 20 milionów złotych, 10 proc. podatku wyniesie wtedy aż 2 miliony złotych. 

Podatek od wygranej w Lotto - jak zapłacić?

Zapłacenie podatku od wygranej w Lotto nie wymaga od grającego żadnego wysiłku. Ta część jest dopełniana w całości przez Totalizator Sportowy. Wobec tego, w trakcie wypłaty wygranej podatek zostanie od niej odliczony, a następnie odprowadzony do urzędu skarbowego. Zwycięzca otrzyma zatem kwotę już po odjęciu podatku.  

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jaki jest podatek od wygranej w Eurojackpot?

Eurojackpot słynie przede wszystkim z niewyobrażalnie wysokich wygranych. Jest to europejska loteria, w której główna wygrana może wynieść nawet 90 milionów euro. W Polsce rekordowa suma padła 13 sierpnia 2021 roku - wówczas gracz wygrał ponad 206 milionów złotych. Jak informuje Totalizator Sportowy, zasady co do wysokości podatku w przypadku tej gry są taki same, jak przy grze w Lotto - czyli powyżej wygranej 2280 zł pobierany jest podatek w wysokości 10 proc. 

Ile wynosi podatek od wygranej w kasynie?

Podobnie jak w przypadku Lotto czy Eurojackpot, od każdej jednorazowej wygranej w konkursie lub kasynie obowiązuje konieczność opłacenia 10-proc. podatku - oczywiście wtedy, gdy nagroda przekracza wartość 2280 złotych. Zanim rozpoczniemy więc w myślach pospieszne planowanie tego, na co przeznaczymy wygraną sumą, przeliczmy ile dokładnie wyniesie już po odliczeniu podatku

Więcej o: