Ministrowie nie otrzymali nagród za ubiegły rok. Jest jeden wyjątek. I tak zarobili więcej

Serwis money.pl dotarł do informacji mówiących, że wiceministrowie i ministrowie nie otrzymali nagród za ubiegły rok. Poza jednym wyjątkiem z ministerstwa kultury. Brak nagród nie oznacza jednak, że zarobili mniej - jest wręcz przeciwnie.

W odpowiedzi na zapytania serwisu money.pl poszczególne resorty przesłały informacje świadczące o tym, że nagrody, które ministrom "się po prostu należały" w ubiegłych latach, w tym roku nie zostały przyznane.

Zobacz wideo Senator Zdrojewski o podwyżkach dla polityków

Nagrody dla ministrów 

W 2017 roku, gdy szefową rządu była Beata Szydło, wyszło na jaw, że przyznawano wysokie nagrody pieniężne co miesiąc, jako dodatek do pensji, a nie za konkretne działania, co mocno krytykowała opozycja. Sprawa budziła duże kontrowersje, przez co była niewygodna dla rządu, więc w kwietniu 2018 r. Jarosław Kaczyński ogłosił, że ministrowie mają przekazać nagrody na Caritas, a Beata Szydło, która broniła nagród "ciężką i uczciwą pracą" ministrów i wiceministrów, jeszcze w 2017 roku przestała pełnić funkcję prezesa Rady Ministrów.  

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Money.pl wysłało zapytanie do wszystkich ministerstw o ustalenie kto, za co i w jakiej wysokości otrzymał nagrody.

"Zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego - wicepremierzy, ministrowie oraz wiceministrowie nie otrzymali nagród w 2021 r." - przekazało money.pl Centrum Informacyjne Rządu. 

Znalazł się jednak wyjątek. Jeden wiceminister pełniący rolę zastępcy wicepremiera Piotra Glińskiego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał nagrodę jubileuszową, która według Centrum Informacyjnego resortu wynika z "przepisów prawa". Był to jedyny w tym roku przypadek nagrodzonego dodatkowo ministra.  

Ile zarobią ministrowie?

Brak nagród niekoniecznie równa się mniej pieniędzy w portfelach ministrów. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w ubiegłym roku przegłosowano podwyżki standardowego wynagrodzenia polityków. Jak przypomniał portal money.pl, pensje posłów miały skoczyć od 5 do nawet 12 tysięcy złotych, wiceministrów o 6 tysięcy złotych, a marszałków czy premiera o ponad 20 tysięcy złotych. Przegłosowano również pensję prezydenta RP, według którego wynagrodzenie Andrzeja Dudy wzrosło do około 25 tysięcy złotych (40 proc. podwyżki).  

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule:

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami

Więcej o: