200 zł do emerytury. Kto może liczyć na "świadczenie ratownicze"? Jak złożyć wniosek?

200 zł do emerytury co miesiąc to dodatkowy zastrzyk gotówki dla seniorów. Kto może na niego liczyć? Tylko nieliczni emeryci otrzymają "świadczenie ratownicze". Wyjaśniamy, jakie trzeba spełnić warunki.
Zobacz wideo Q&A o Polskim Ładzie. "Co oznacza zasada Morawieckiego?" Ekspert wyjaśnia

Emeryci mogą liczyć na dodatkową gotówkę w postaci 13. emerytury czy 500 plus dla seniora. Dla niektórych z nich skierowane jest jeszcze jedno świadczenie. Kto może otrzymać dodatkowe 200 zł do emerytury?

"Świadczenie ratownicze" - co to jest? Kto może je otrzymać?

Dodatkowe 200 zł do emerytury zwane jest także świadczeniem ratowniczym i jest skierowane do osób, które przez długi okres życia wykonywały trudną i niebezpieczną pracę, wiążącą się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Z podwyższenia emerytury o 200 zł skorzystać więc mogą osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, a w przeszłości służyły w Ochotniczej Straży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Więcej na temat świadczeń przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatkowe 200 zł do emerytury. Jakie są warunki otrzymania świadczenia

Świadczenie przyznawane jest dożywotnio, ale senior, który chce je otrzymać, musi spełnić kilka warunków:

  • osiągnąć wiek emerytalny: 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn);
  • przepracować w ww. służbach co najmniej 20 (w przypadku kobiet) lub 25 (w przypadku mężczyzn) lat;
  • w trakcie służby przynajmniej raz w roku bezpośrednio uczestniczyć w wyjazdach na akcję ratowniczą.

Wniosek o 200 zł do emerytury

By otrzymać dodatkowe 200 zł do emerytury, nie wystarczy jednak spełnić powyższych warunków. Świadczenie otrzymają bowiem tylko ci, którzy złożyli odpowiedni wniosek. Pieniędzy nie wypłaci jednak ZUS. Senior, który służył w OSP, powinien udać się do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, osoby, które służyły w innych ww. "pogotowiach", tam muszą złożyć odpowiedni wniosek,

***

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: