Rynek nieruchomości. Na tysiąc Polaków mamy 400 mieszkań. Statystyka jednak zakłamuje rzeczywistość

Mieszkań w Polsce przybywa, zwłaszcza w ostatnich latach. Na 1 tys. Polaków przypada ponad 400 mieszkań, co jest wynikiem niezłym, choć dalekim od europejskiej czołówki. Sucha statystyka przekłamuje jednak rzeczywistość, bowiem część nieruchomości z tej puli jest bardzo złej jakości, a niektóre nie nadają się do zamieszkiwania.

Prawie 182 tysiące mieszkań zostało wybudowanych w Polsce od marca 2021 roku. Na terenie naszego kraju znajduje się łącznie 15,2 mln mieszkań i domów. Dzięki temu Polska goni europejską czołówkę pod względem liczby mieszkań na 1 tys. osób, wpływa na to również sytuacja demograficzna - jest nas bowiem coraz mniej. Ale też jakość niektórych nieruchomości jest daleka od ideału i europejskich standardów. 

Zobacz wideo Idzie spadek cen nieruchomości? Dr Czerniak: Spodziewam się, że ceny wyhamują

Liczba mieszkań w Polsce rośnie. Do zaspokojenia naszych potrzeb jeszcze daleka droga

Wspomniana liczba 15,2 mln nieruchomości mieszkalnych w Polsce sprawia, iż na 1 tys. osób przypadają 404 mieszkania. Firma Deloitte w raporcie Property Index 2021 oszacowała, że przeciętna liczba mieszkań w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców w Europie wynosi obecnie około 463. Przykładowo w Niemczech jest ich 515, we Francji 549, a w Holandii przypada 456 mieszkań na tysiąc mieszkańców. Różnica wydaje się nie być wielka, ale jeśli przyjrzymy się problemowi głębiej, to sytuacja nie wygląda wcale zbyt dobrze. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Po pierwsze, Polaków jest coraz mniej, dlatego wskaźnik (liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców) automatycznie będzie szedł w górę. Przykładowo od kwietnia do grudnia 2021 roku zmarło ponadto 380 tysięcy osób, a urodziło się około 250 tys. dzieci, i ten trend (ujemny przyrost naturalny) będzie się utrzymywał.

Po drugie, jakość polskich mieszkań. Pod względem powierzchni nieruchomości przypadającej na mieszkańca jesteśmy sklasyfikowani w europejskim ogonie. Jeszcze gorzej jest jeśli spojrzymy na liczbę pokoi na osobę. U nas ten wskaźnik to 1,2 (progres w porównaniu do poprzedniego roku o 0,1), a średnia europejska to 1,6. 

Potrzeba 2,2 mln mieszkań, aby Polska osiągnęła średnią europejską. Na dodatek wiele nieruchomości wymaga generalnych remontów

Statystyka mówi, że gdybyśmy chcieli dobić do europejskiej średniej, to musielibyśmy zbudować jeszcze ponad 2,2 miliony. W statystyki te wliczone są też domy i mieszkania, które w praktyce nie nadają się do tego, aby w nich zamieszkiwać, bo mają np. przeciekający dach, albo zawilgocone struktury. 

Nierzadko są to nieruchomości, które łatwiej i taniej byłoby po prostu wyburzyć i postawić od nowa niż wydawać pieniądze na ich remont. Według Eurostatu w takich budynkach mieszka około 8 proc. Polaków. Z pewnością ten odsetek przekłada się też na liczbę istniejących nieruchomości, dlatego wspomniane problemy mogą dotyczyć nawet 1,2 milionów mieszkań i domów w Polsce. 

Wiele wskazuje na to, iż ten stan niedoboru mieszkań dobrej jakości utrzyma się w Polsce jeszcze przez kilka, a może i kilkanaście najbliższych lat. W 2018 roku w raporcie na ten temat HRE Think Tank szacował braki na 2,1 mln lokali. W międzyczasie powstało ponad 660 tysięcy nowych mieszkań, ale też zmieniły się: liczba mieszkańców naszego kraju, liczba gospodarstw domowych, liczebność emigrantów zarobkowych, czy potrzeby mieszkaniowe ludności.

Pandemia również nie sprzyja poprawie tych wskaźników, gdyż co prawda nowych lokali przybywa, ale ich ceny sprawiają, iż popyt na nie w ostatnich miesiącach zmalał. To może doprowadzić do kryzysu w branży mieszkaniowej, a nawet zahamowania działalności budowlanej wśród deweloperów. 

>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: