12 tys. zł na dziecko. Ostatni dzień na złożenie wniosku. Niektórzy rodzice mogą stracić pieniądze

Rodzic powinien w styczniu złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jeśli dziecko ukończyło pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku tego miesiąca - przypomina Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na dziecko to nowe świadczenie, które zostało wprowadzone od stycznia 2022 r. - Do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski na przeszło 413 tys. dzieci. Z naszych szacunków wynika, że w ciągu roku 2022 świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. dzieci - powiedziała Maląg w rozmowie z PAP.

Ministerka przypomniała również o ważnym terminie. Dotyczy on niektórych rodziców. - Jeżeli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Dzisiaj jest na to ostatni dzień [...]. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku - wyjaśniła.

Więcej informacji o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Świadczenie pielęgnacyjne 2022. Jak zmieniła się jego wysokość?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł. Zasady nowego świadczenia

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie w wysokości 12 tysięcy złotych, które może być wypłacane przez rok lub dwa lata, w zależności od tego czy rodzice zdecydują się na miesięczną wypłatę w wysokości 500 złotych lub 1000 złotych. Jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Jego otrzymanie nie jest zależne od dochodu.

Rodzice z dzieckiem. Zdjęcie ilustracyjne.Zasiłek rodzinny 2022. Dla kogo? Gdzie i kiedy złożyć wniosek? [PORADNIK]

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje matce i ojcu dziecka oraz osobie, która przyjęła je na wychowanie i wystąpiła z wnioskiem do sądu o jego przysposobienie. O świadczenie może też wnioskować rodzic samotnie wychowujący dziecko, a także pozostający w związku małżeńskim i partnerskim (zgodnie z ustawą, stan cywilny nie ma znaczenia przy wypłacie pieniędzy). W przypadku osób rozwiedzionych świadczenie przypada rodzicowi, z którym dziecko mieszka i pozostaje na jego utrzymaniu. Jeśli dziecko jest naprzemiennie pod opieką matki i ojca, to świadczenie będzie podzielone na pół.

Rodzice mogą składać wnioski o świadczenie jedynie drogą elektroniczną, przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Przyjmowanie wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy rozpoczęto 1 stycznia.

Zobacz wideo "Polski Ład a ciąża. Czy stracę pieniądze?" [Q&A]
Więcej o: