12 tys. zł na dziecko. Ostatni dzień na złożenie wniosku. Niektórzy rodzice mogą stracić pieniądze

Rodzic powinien w styczniu złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jeśli dziecko ukończyło pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku tego miesiąca - przypomina Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na dziecko to nowe świadczenie, które zostało wprowadzone od stycznia 2022 r. - Do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski na przeszło 413 tys. dzieci. Z naszych szacunków wynika, że w ciągu roku 2022 świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. dzieci - powiedziała Maląg w rozmowie z PAP.

Ministerka przypomniała również o ważnym terminie. Dotyczy on niektórych rodziców. - Jeżeli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Dzisiaj jest na to ostatni dzień [...]. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku - wyjaśniła.

Więcej informacji o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł. Zasady nowego świadczenia

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie w wysokości 12 tysięcy złotych, które może być wypłacane przez rok lub dwa lata, w zależności od tego czy rodzice zdecydują się na miesięczną wypłatę w wysokości 500 złotych lub 1000 złotych. Jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Jego otrzymanie nie jest zależne od dochodu.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje matce i ojcu dziecka oraz osobie, która przyjęła je na wychowanie i wystąpiła z wnioskiem do sądu o jego przysposobienie. O świadczenie może też wnioskować rodzic samotnie wychowujący dziecko, a także pozostający w związku małżeńskim i partnerskim (zgodnie z ustawą, stan cywilny nie ma znaczenia przy wypłacie pieniędzy). W przypadku osób rozwiedzionych świadczenie przypada rodzicowi, z którym dziecko mieszka i pozostaje na jego utrzymaniu. Jeśli dziecko jest naprzemiennie pod opieką matki i ojca, to świadczenie będzie podzielone na pół.

Rodzice mogą składać wnioski o świadczenie jedynie drogą elektroniczną, przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Przyjmowanie wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy rozpoczęto 1 stycznia.

Zobacz wideo "Polski Ład a ciąża. Czy stracę pieniądze?" [Q&A]
Więcej o: