Zerowy VAT na żywność wchodzi dziś w życie. Które produkty obejmie?

Zerowa stawka VAT na żywność to jeden z elementów Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, która weszła w życie we wtorek. Które produkty obejmie obniżka, a które nie? Ile dokładnie zapłacimy za żywność z zerowym VAT-em?

Zerowa stawka VAT wbrew rządowym zapowiedziom nie obejmie "całej żywności", a wybrane produkty spożywcze. Stawka VAT rzeczywiście spadnie do 0 proc., ale tylko dla tych produktów, które obecnie są objęte stawką 5 proc. Pozostałe produkty, których VAT wynosi 8 proc. lub 23 proc., zostaną w starych cenach.   

Zobacz wideo Kto zapłaci za dziurę w budżecie? „Będzie szukanie wroga"

Zerowy VAT na żywność. Obniżenie cen żywności

Stawką pięcioprocentową są objęte produkty, które rzeczywiście najczęściej pojawiają się w koszykach Polaków, ale wciąż pozostaje wiele produktów, których obniżki nie obejmą. Przede wszystkim stawką 23 proc. są objęte tzw. dania wykwintne takie jak np. homary, ośmiornice, kraby, krewetki, ostrygi czy kawior. Nie są to jednak jedyne artykuły objęte tą stawką. Do tego grona należy zaliczyć również lubiane przez Polaków słodkie napoje jak np. Coca-Cola, cukierki czy czekolady. Za tego typu przyjemności zapłacimy według starego cennika. 

Podobnie wygląda sytuacja z towarami objętymi stawką VAT 8 proc. która również nie będzie zredukowana. Musztarda, ketchup, majonez, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek, papryka, cynamon, liście laurowe), woda, cukier, cukier wanilinowy czy sosy sałatkowe - cena tych produktów pozostanie niezmienna.

 Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zerowy VAT na żywność. Jakie produkty obejmie?

"Zerowy VAT" obejmie więc najbardziej podstawowe, ale też najbardziej potrzebne artykuły spożywcze. 5-procentowa stawka VAT przestanie być wliczana w cenę m.in. pieczywa, owoców, warzyw, nabiału, mąki, makaronów, ryżu, serów, wędlin, mięsa czy ryb. 

Zerowy VAT na żywność. Jakie produkty obejmie?Zerowy VAT na żywność. Jakie produkty obejmie? grafika: Marta Kondrusik Gazeta.pl

Według wyliczeń rządu, z tytułu podatku VAT zmniejszy się dochód budżetu państwa w kwocie 2,92 mld zł. Z tego wynika, że w przeliczeniu na każdego mieszkańca Polski ma to dać niespełna 13 zł miesięcznie oszczędności w portfelu. Gdy premier Morawiecki przeliczał obniżkę VAT na rodziny, mówił o kwocie ok. 45 zł miesięcznie.  

Zerowy VAT na żywność. Jak zareagują sklepy?

O tym, czy rzeczywiście ceny zostaną zmniejszone, zdecydują detaliści. Formalnie decyzje cenowe podejmują same sklepy, rząd może "tylko" wywierać na nie nacisk. To oni na koniec uwzględniając w cenie niższy VAT, zdecydują czy aby wyrównać przychód powiększą sobie dzięki temu marżę, czy może wcale nie zdecydują się obniżać VATu. Nawet jeśli tak się stanie i sklep nie obniży cen, i tak będzie musiał o tym poinformować tabliczką przy kasie.  

Więcej o: