Unijny Certyfikat COVID. Od dziś paszport ważny już nie rok, a krócej

Unijny Certyfikat COVID nie jest ważny już rok, a znacznie krócej. Ci, którzy należą do grona w pełni zaszczepionych i tych, którzy przyjęli dawkę przypominającą, muszą pamiętać, że ich paszport wygasa teraz po 270 dniach. Takie przepisy weszły w życie od 1 lutego.
Zobacz wideo W jakiej kondycji jest polskie wojsko? Gen. Gocuł: Nie potrafimy określić celu rozwoju armii

Unijny Certyfikat Covidowy ma być ułatwieniem w przemieszczaniu się na terytorium Unii Europejskiej. Wydawany on jest po szczepieniu w schemacie podstawowym,  po dawce przypominającej (podawanej osobom, które ukończyły podstawowy schemat w celu przedłużenia ochrony po szczepieniu) oraz uzupełniającej (przyjmowanej po 28 dniach przez pacjentów z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna może być niewystarczająca). Wraz z 1. dniem lutego zaczęły obowiązywać nowe zasady, dotyczące ważności tego paszportu, przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej. Zgodnie z nimi termin wygasa po 270 dniach od szczepienia dawką dodatkową, czyli ok. 9 miesiącach, a nie jak dotychczas, po roku. 

Jak pobrać paszport covidowy? Są aż trzy możliwości:

  • dostępny jest do pobrania z serwisu Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
  • można mieć w aplikacji mojeIKP,
  • można uzyskać w punkcie szczepień, w którym obywatel przyjął szczepionkę.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Kolejki do sklepów IKEA - zdjęcie ilustracyjne IKEA sprawdza certyfikaty covidowe. Niezaszczepionym pozostają kolejki

Unijny Certyfikat COVID. Komisja Europejska skróciła okres ważności paszportu

Warto przypomnieć, że ważność paszportu covidowego została skrócona na mocy decyzji Komisji Europejskiej z grudnia 2021 roku. 

"Jasny i jednolity okres uznawania zaświadczeń zagwarantuje, że środki dotyczące podróżowania nadal będą skoordynowane, jak wezwała do tego Rada Europejska na ostatnim posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2021 r. Nowe przepisy służą temu, aby ograniczenia wprowadzano na podstawie najlepszych dostępnych dowodów naukowych oraz obiektywnych kryteriów. Koordynacja ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania jednolitego rynku i zapewni jasność obywatelom UE korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się" - podaje argumentację organu portal mp.pl.

Ponadto nowy termin oparty jest na wytycznych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, który zaleca przyjęcie dawki przypominającej maksymalnie 6 miesięcy po przyjęciu pełnego cyklu szczepień. Po upływie tego czasu zaświadczenie będzie ważne kolejne 3 miesiące.

Zerowy VAT na żywność. Jakie produkty obejmie? Zerowy VAT na żywność wchodzi dziś w życie. Które produkty obejmie?

Więcej o: