Unijny Certyfikat COVID. Od dziś paszport ważny już nie rok, a krócej

Unijny Certyfikat COVID nie jest ważny już rok, a znacznie krócej. Ci, którzy należą do grona w pełni zaszczepionych i tych, którzy przyjęli dawkę przypominającą, muszą pamiętać, że ich paszport wygasa teraz po 270 dniach. Takie przepisy weszły w życie od 1 lutego.
Zobacz wideo W jakiej kondycji jest polskie wojsko? Gen. Gocuł: Nie potrafimy określić celu rozwoju armii

Unijny Certyfikat Covidowy ma być ułatwieniem w przemieszczaniu się na terytorium Unii Europejskiej. Wydawany on jest po szczepieniu w schemacie podstawowym,  po dawce przypominającej (podawanej osobom, które ukończyły podstawowy schemat w celu przedłużenia ochrony po szczepieniu) oraz uzupełniającej (przyjmowanej po 28 dniach przez pacjentów z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna może być niewystarczająca). Wraz z 1. dniem lutego zaczęły obowiązywać nowe zasady, dotyczące ważności tego paszportu, przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej. Zgodnie z nimi termin wygasa po 270 dniach od szczepienia dawką dodatkową, czyli ok. 9 miesiącach, a nie jak dotychczas, po roku. 

Jak pobrać paszport covidowy? Są aż trzy możliwości:

  • dostępny jest do pobrania z serwisu Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
  • można mieć w aplikacji mojeIKP,
  • można uzyskać w punkcie szczepień, w którym obywatel przyjął szczepionkę.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Unijny Certyfikat COVID. Komisja Europejska skróciła okres ważności paszportu

Warto przypomnieć, że ważność paszportu covidowego została skrócona na mocy decyzji Komisji Europejskiej z grudnia 2021 roku. 

"Jasny i jednolity okres uznawania zaświadczeń zagwarantuje, że środki dotyczące podróżowania nadal będą skoordynowane, jak wezwała do tego Rada Europejska na ostatnim posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2021 r. Nowe przepisy służą temu, aby ograniczenia wprowadzano na podstawie najlepszych dostępnych dowodów naukowych oraz obiektywnych kryteriów. Koordynacja ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania jednolitego rynku i zapewni jasność obywatelom UE korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się" - podaje argumentację organu portal mp.pl.

Ponadto nowy termin oparty jest na wytycznych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, który zaleca przyjęcie dawki przypominającej maksymalnie 6 miesięcy po przyjęciu pełnego cyklu szczepień. Po upływie tego czasu zaświadczenie będzie ważne kolejne 3 miesiące.

Więcej o: