Świadczenie pielęgnacyjne 2022. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Świadczenie pielęgnacyjne - w jaki sposób możemy ubiegać się o dodatkowe pieniądze? Ile dokładnie wynosi wsparcie i kto może je otrzymać? Choć w tym roku kwota świadczenia nieco wzrosła, dla wielu osób podwyżka ta może stanowić rozczarowanie.

Czym jest świadczenie pielęgnacyjne? To dodatek przysługujący osobom sprawującym stałą opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Najczęściej są to rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, ale prawo do świadczenia mogą mieć też opiekunowie faktyczni dziecka czy osoby będące rodziną zastępczą spokrewnioną. Co należy zrobić, aby świadczenie zostało przyznane? Jednym z najważniejszych warunków jest to, że opieka musi być całodobowa i krótkotrwała, w związku z czym świadczeniobiorca nie jest w stanie podjąć żadnej pracy. W przypadku, gdy może on pracować, świadczenie nie jest przyznawane. 

Zobacz wideo Leszczyna: Każdy pomysł, żeby zdynamizować szczepienia jest dobry

Świadczenie pielęgnacyjne 2022. Ile wynosi? 

Z początkiem 2022 roku wysokość świadczenia pielęgnacyjnego nieco wzrosła w związku z coroczną rewaloryzacją. Kwota dodatku jest zależna od najniższego wynagrodzenia za pracę w Polsce. W ubiegłym roku minimalna pensja wynosiła 2800 zł, w 2022 roku - jest to 3100 zł. Rewaloryzacja pensji minimalnej oznacza też podniesienie wysokości świadczenia - obecnie wynosi ono 2119 zł. 

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne? Aby starać się o dodatek, wniosek należy złożyć w najbliższym urzędzie gminy lub miasta. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje?

Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest opiekunom dzieci z niepełnosprawnością oraz małoletnimi do 18. roku życia lub do 25. roku życia, pod warunkiem, że podopieczny nadal się uczy. Co z osobami zajmującymi się dorosłymi członkami rodziny, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować?

Opiekunowie osób dorosłych z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się jedynie o zasiłek opiekuńczy. Dodatek ten niezmiennie od lat wynosi 620 złotych. Ten rodzaj wsparcia, podobnie jak w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, uniemożliwia opiekunowi podjęcie pracy, ponieważ straciłby wówczas prawo do świadczenia.

Więcej o: