Wielka Brytania. Otwierasz drzwi niewłaściwą ręką? Możesz za to zapłacić nawet tysiąc funtów

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii od 29 stycznia muszą zastanowić się dwa razy, zanim chwycą za klamkę samochodu. Tego dnia weszły nowe przepisy, które jasno mówią, którą ręką należy otwierać drzwi pojazdu. Za niezastosowanie się do wytycznych policja może wystawić mandat nawet na kwotę tysiąca funtów.

Wielka Brytania wprowadziła bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące otwierania drzwi samochodowych właściwą ręką. Na mocy nowych regulacji kierowca brytyjskiego auta powinien otwierać drzwi lewą ręką, a pasażer siedzący z przodu pojazdu prawą. Zmiany mają chronić rowerzystów

Zobacz wideo Czy za brak kasku na rowerze można dostać mandat?

Drakońskie mandaty za niewłaściwie otwieranie drzwi w Wielkiej Brytanii

Po zmianie w kodeksie drogowym i dodaniu przepisu 239, od dnia 29 stycznia br. brytyjscy kierowcy są zobowiązani, aby otwierać drzwi swojego pojazdu lewą ręką, a pasażer siedzący z przodu pojazdu prawą. Analogiczne regulacje wprowadzono dla pasażerów siedzących z tyłu auta. Ci powinni otwierać ręką bardziej oddaloną od drzwi.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Przejście dla pieszych. Zdjęcie ilustracyjneLublin. Potrącił kobietę z dzieckiem na pasach i uciekł. Policja prosi o pomoc

Taki sposób otwierania drzwi ma sprawiać, że wsiadający będą musieli mimowolnie odwrócić ciało w kierunku drzwi, co dam im możliwość spojrzenia przez ramię przed wyjściem z pojazdu i uniknięcia kolizji z nadjeżdżającym rowerzystą. 

W przypadku niezastosowania się do nowych przepisów, sprawca może zostać ukarany grzywną w wysokości do tysiąca funtów. Kierowca nie otrzyma jednak karnych punktów, bowiem w tego typu sytuacjach przewidziano jedynie karę finansową.

Wielka Brytania. Rocznie nawet pół tysiąca rowerzystów pada ofiarami "otwierania drzwi"

Przepisy w Wielkiej Brytanii zostały zmienione dzięki głośnej kampanii prowadzonej przez Cycling UK, w której jako wzorzec postawiono przepisy obowiązujące w Holandii, kraju zdecydowanie bardziej przyjaznym rowerzystom. 

Według szacunkowych danych, na wyspach każdego roku ponad 500 rowerzystów zostaje poszkodowanych przez kierowców i pasażerów, otwierających drzwi pojazdu bez upewnienia się, czy w tym momencie nie nadjeżdża rowerzysta. 

Warto podkreślić, że w 2016 roku minister transportu Chris Grayling w czasie otwierania drzwi spowodował upadek rowerzysty, co tylko dodało akcji rozpędu. Nowe przepisy mają zredukować niebezpieczeństwo występowania właśnie tego typu wypadków. 

Więcej o: