Koronawirus. Wiadomo, ile UE wydała na ratowanie gospodarek. "Sytuacja nie była tak zła"

Kraje Unii Europejskiej wydały około jedną trzecią z ponad 3 bilionów euro pomocy finansowej, przewidzianej w budżecie na ratowanie gospodarek przed pandemią - powiedziała Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. polityki konkurencji oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

- Sytuacja nie była tak zła, jak odzwierciedlałby budżet - mówiła we wtorek w rozmowie z Agencją Reutera. Jej słowa cytuje Bloomberg. - Zasadniczo wykorzystano nie więcej niż jedną trzecią tego budżetu - dodała.

Koronawirus - więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

ZUSTarcza antykryzysowa. Kolejne firmy zwolnione z obowiązku opłacania składek ZUS

Najwięcej pieniędzy wydały Włochy i Francja

Margrethe Vestager wyjaśniła, że Włochy wydały najwięcej na programy wspierające przedsiębiorstwa, a następna w kolejności jest Francja. Natomiast obawy, że wydatki Niemiec jako największej gospodarki w regionie przewyższą wydatki innych krajów, okazały się nieuzasadnione.

- Pomoc udzielona w jednym państwie członkowskim może w rzeczywistości pośrednio pomóc innym, ponieważ zapewnia, że łańcuchy dostaw pozostaną dynamiczne i będą w pełni funkcjonować - powiedziała wiceprzewodnicząca KE.

.Piąta fala uderza w Polskę, ale na razie w inne miejsce, niż się przyzwyczailiśmy [WYKRES DNIA]

Środki w ramach walki z negatywnym wpływem pandemii koronawirusa są niezależne od funduszu odbudowy, wartego 800 mld euro, którego kwotę uzgodniono w zeszłym roku. Jego celem jest pobudzenie gospodarki Unii Europejskiej po tym, jak lockdowny i restrykcje zmusiły wiele firm do tymczasowego zamknięcia.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia
Więcej o: