Polski Ład miał zwiększyć zamożność najuboższych Polaków. Zamiast tego wiele grup, m.in. nauczyciel i mundurowi dostali w styczniu niższe wypłaty. Do tej grupy dołączyli teraz pracownicy ZUS, którzy o niższych wynagrodzeniach poinformowali w liście do premiera Mateusz Morawieckiego - podają Interia oraz RMF FM.
Różnice w wynagrodzeniach względem poprzedniego roku wynoszą nawet kilkaset złotych, podaje Związek Zawodowy Pracowników ZUS, który dostał w tej sprawie wiele zgłoszeń. W liście do premiera przekazano, że pensje były niższe ze względu na premie i trzynastki, na które "ciężko pracowali w 2021 roku". Przez nie pracownicy ZUS nie mogli skorzystać z ulgi dla klasy średniej.
W liście wskazano także:
Związek Zawodowy Pracowników ZUS apeluje o wycofanie w całości przepisów Polskiego Ładu, które doprowadzają do zubożenia dużej części społeczeństwa, w tym pracowników instytucji zaufania publicznego jaką jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Różnice w wypłatach sięgają do kilkuset złotych, co przy relatywnie niskich wynagrodzeniach zasadniczych pracowników ZUS jest ogromnym uszczerbkiem na budżetach ich rodzin.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Wcześniej o odroczenie reformy wnosili księgowi oraz przedsiębiorcy.
Uzyskaliśmy informację od pracodawcy, że 75 proc. załogi nie skorzystało z ulgi dla klasy średniej, ponieważ w związku z wypłatą w styczniu trzech składników przekroczony został miesięczny próg uprawniający do ulgi
- mówi Interii Beata Wójcik, przewodnicząca Związku.
Związkowcy z ZUS przekazali również, że obniżka wynagrodzenia związana z Polskim Ładem rozgoryczyła pracowników Zakładu. Składa się na to spór z instytucją, który trwa od wielu miesięcy. Pracownicy ZUS weszli w spory zbiorowe, związane z niskimi pensjami oraz warunkami pracy i zastraszaniem. W zeszłym roku grozili strajkiem.
Pracownicy ZUS chcą podwyżki wynagrodzeń o tysiąc złotych, podniesienia nagród kwartalnych do minimum tysiąca zł netto, jasnego systemu awansów i podwyżek, oszacowania faktycznego obciążenia stanowisk pracy, półrocznego (płatnego) urlopu dla podratowania zdrowia dla pracowników z działów obsługi klienta i trzymiesięcznego urlopu dla podratowania zdrowia dla pozostałych pracowników, a także zatrudnienia większej liczby pracowników.