Zamieszanie z Polskim Ładem. Media spekulują o nowym ministrze finansów. Na liście znane nazwiska

Jarosław Kaczyński zasugerował, że chaos, który zafundował Polakom Polski Ład, był na tyle duży, że nie są wykluczone zmiany personalne. Media najpierw donosiły, że wśród wkrótce zdymisjonowanych ma być sam minister finansów Tadeusz Kościński, a teraz spekulują o jego potencjalnych następcach. Są świetnie znani.

Jarosław Kaczyński w środowej rozmowie z PAP w dość bezpośredni sposób skrytykował sposób, w jaki wprowadzono z początkiem roku Polski Ład, nowy system podatkowy. - Przypuszczam, że ci, którzy to przygotowywali na poziomie politycznym, półpolitycznym, niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli - powiedział. Szef PiS stwierdził też, że konieczne są  "decyzje o charakterze politycznym, w tym personalne". 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jacek Ozdoba gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (03.02)

Gdy tylko słowa Kaczyńskiego trafiły do mediów, ruszyły domysły, kogo "personalne decyzje" mają dotknąć. Z nieoficjalnych ustaleń mediów wynika, że trzęsienie ziemi w resorcie finansów może być spore, a ze stanowiskiem pożegnać mają się minister finansów Tadeusz Kościński oraz Jan Sarnowski, podsekretarz stanu, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT w resorcie finansów. 

Tadeusz Kościński ustąpi? Media o tym, kto może go zastąpić. Na liście Henryk Kowalczyk

Plany rządu - na razie niepotwierdzone - poznało Radio Zet. Na giełdzie nazwisk następcy Kościńskiego znalazło się dwóch znanych polityków obozu władzy. Jednym z nich jest Henryk Kowalczyk. Za pierwszych rządów PiS był wiceszefem resortu rolnictwa, po ponownym dojściu partii do władzy kierował Ministerstwem Skarbu Państwa, szefował też Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów. W 2018 roku został ministrem środowiska. Odszedł po roku, by powrócić w roku 2021 na stanowisko ministra rolnictwa.

W ostatnim czasie w mediach szerokim echem odbiła się wypowiedź Henryka Kowalczyka dotycząca kredytów mieszkaniowych. Według listopadowych analiz podniesienie stóp procentowych o 1 proc. mogłoby podnieść wysokość przeciętnej raty o 221 zł miesięcznie. - O 200 zł więcej? Nie, nie sądzę. To chyba nie potrafią liczyć. Jak przez 1 proc. można płacić o 200 zł więcej miesięcznie? To trzeba policzyć to, a nie opowiadać takie rzeczy - mówił wówczas polityk na antenie Radia Zet. 

Eksperci jednak w swoich obliczeniach się nie mylili. Jak wyliczył Expander, firma specjalizująca się w analizach finansowych i rynku nieruchomości, listopadowa decyzja RPP o podniesieniu stóp procentowych sprawiła, że przyjęty w analizie kredyt hipoteczny - w wysokości 330 tys. zł, zaciągnięty na 25 lat - stał się dla kredytobiorcy droższy o 135 zł. Doliczając do tego wcześniejszą, październikową podwyżkę, rata wzrosła już o 221 proc. 

W tym samym wywiadzie skomentował też kwestię inflacji. - Jeśli wzrost wynagrodzeń jest dużo szybszy niż inflacja, to jest to w porządku. Ludzie mają więcej pieniędzy. Jeśli ktoś zarabia o 20 proc. więcej, a inflacja jest 6 proc., to mu 14 proc. zostaje w kieszeni - wyliczał. 

Został wiceministrem, ma szansę kierować resortem

Na nieoficjalnej liście następców Tadeusza Kościńskiego jest też Artur Soboń. Premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów 24 stycznia. Jednym  głównych zadań nowego wiceszefa resortu będzie koordynacja prac dotyczących wdrożenia podatkowego Polskiego Ładu.

Wcześniej był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii i pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju lokalnego. W latach 2018-2019 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, odpowiedzialnym między innymi za budownictwo oraz Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020. W 2019 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i później w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie pełnił funkcję pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Od 2015 r. jest posłem Prawa i Sprawiedliwości.

Posłuchaj podcastu Po co Magdzie Gessler zdjęcie misia? Fancy Bears wywołały burzę w sieci. Wyjaśniamy, czym jest NFT [PODCAST]
Więcej o: