Nieoficjalnie: Polska i Czechy porozumiały się ws. kopalni Turów. Morawiecki jest w drodze do Pragi

Polscy i czescy negocjatorzy porozumieli się w sprawie kopani Turów - podają źródła Polskiej Agencji Prasowej. Premier Mateusz Morawiecki leci do Pragi, gdzie spotka się z szefem czeskiego rządu Petrem Fialą. O godzinie 13 odbędzie się ich wspólna konferencja.
Zobacz wideo Elektrownie węglowe w Polsce wyłączone w 2035 roku?

Premier Mateusz Morawiecki udaje się do Pragi na rozmowy z szefem czeskiego rządu w sprawie kopalni Turów. Spotkanie premierów Polski i Czech rozpocznie się o godz. 11. Natomiast na godz. 13 zaplanowana jest ich wspólna konferencja prasowa. Według nieoficjalnych informacji będzie ona poświęcona porozumieniu obu krajów w kwestii Turowa.

Rzecznik generalny TSUE: Polska naruszyła prawo europejskie

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ocenił, po wniosku Czech, że Polska naruszyła unijne prawo, przedłużając o sześć lat termin obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego w kopalni Turów bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Opinia rzecznika jest zawsze sugestią dla sędziów przed ogłoszeniem orzeczenia. W przypadku porozumienia Polski i Czech może jednak okazać się bezprzedmiotowa - zwraca uwagę Informacyjna Agencja Radiowa. Więcej na ten temat pisaliśmy tu:

Kopalnia odkrywkowa Turów Rzecznik TSUE ws. Turowa: Polska naruszyła prawo europejskie, uchybiła zasadzie lojalności

Spór Polski i Czech o kopalnię Turów

Chodzi o skargę Czech na Polskę dotyczącą rozbudowy kompleksu i przedłużenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska nie zgodziła się na wstrzymanie wydobycia do czasu zakończenia sporu przed unijnym Trybunałem, czego domagały się Czechy. Polski rząd podkreśla, że Turów zabezpiecza do 7 proc. energii w kraju. Do wniosku władz w Pradze przychyliła się wiceprezeska unijnego Trybunału Sprawiedliwości, a we wrześniu nałożyła na Polskę karę w wysokości pół miliona euro dziennie za kontynuowanie wydobycia.

W czwartek o godz. 10 rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ogłosić ma opinię w sprawie Turowa, ale jeśli dojdzie do zawarcia porozumienia między Warszawą a Pragą i Czechy wycofają swoją skargę, TSUE nie ogłosi wyroku.

Konflikt Rosja-Ukraina Jakie sankcje zabolą Rosję? Ambasador Ukrainy: Gospodarcze i finansowe

Więcej o: