Miliardy dla mediów publicznych. W TVP mogą otwierać szampana. Andrzej Duda podpisał budżet

Ustawa budżetowa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, podobnie jak w zeszłym roku przewiduje przekazanie TVP i innym mediom publicznym dotacji z budżetu państwa. Instytucja, którą kieruje Jacek Kurski, może liczyć na blisko dwa mld zł.

W projekcie ustawy budżetowej na 2022 r. znalazły się środki dla TVP. Ustawa, którą właśnie podpisał prezydent Andrzej Duda, zakłada rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jacek Ozdoba był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (03.02)

Rosyjskie uzbrojenie w pobliżu miasta Woroneż na zdjęciu satelitarnym Maxar Technologies Tysiące pojazdów wojskowych przy granicy z Ukrainą. Widać je na zdjęciach

TVP otrzyma pieniądze z budżetu

Pieniądze "na realizację misji publicznej" to rekompensata za utracone wpływy w związku z niepłaceniem przez Polaków abonamentu RTV. Środki trafią do kierowanej przez Jacka Kurskiego instytucji na identycznych zasadach jak w roku ubiegłym. W zeszłorocznym budżecie znalazł się bowiem zapis, który upoważnia Ministerstwo Finansów do "przekazania, na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2022 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień".

Wysokość "dotacji" jest również powtórzeniem zapisu z roku ubiegłego, gdy wyniosła 1,95 mld zł. 

Jacek Kurski Jak nie tak, to inaczej. Prawie 2 mld zł dla TVP? Te pieniądze im się po prostu należą

W ramach pomocy publicznej TVP i inne media publiczne specjalne dotacje od państwa otrzymują od roku 2017. Środki z budżetu państwa do mediów publicznych w wysokości niemal dwóch mld zł rocznie mogą trafiać aż do roku 2024 - twierdzi w swoim raporcie fundacja ePaństwo. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na rok 2022

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy budżetowej na rok 2022 poinformowała na Twitterze w środę. Opozycja podnosiła wcześniej, że w dokumencie przyjęto nierealistyczny poziom inflacji. Dochody budżetu państwa mają wynieść w tym roku 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, natomiast deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł.

Największą uwagę zwraca jednak jeden z najistotniejszych wskaźników gospodarczych zapisanych w ustawie. Resort finansów założył, że inflacja wyniesie 3,3 proc. Tymczasem ośrodki analityczne ankietowane przez NBP przewidują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce wyniesie w 2022 roku 7,4 proc. 

Jacek Kurski W "Wiadomościach" nie mówią o inflacji? W TVP chcą przez nią podwyżek

Posłuchaj podcastu Po co Magdzie Gessler zdjęcie misia? Fancy Bears wywołały burzę w sieci. Wyjaśniamy, czym jest NFT [PODCAST]
Więcej o: