Polski Ład uderza w kolejną grupę. Funkcjonariusze Służby Więziennej znów dostali mniejsze pensje

"Dziś moja wypłata jest o 200 zł niższa niż zwykle. Dowiaduję się od moich kolegów, że ich pensja też spadła o kilka stów" - to wpis jednego z funkcjonariuszy Służby Więziennej, który w lutym dostał mniejszą pensję. Powodem może być Polski Ład, który pensje skurczył również w styczniu.

Po tym, jak na początku roku okazało się, że Polski Ład jest powodem mniejszych wypłat m.in. dla nauczycieli, policjantów czy wojskowych, rząd bił się w piersi. Premier Mateusz Morawiecki przeprosił i obiecał, że poszkodowani otrzymają rekompensaty. Rząd w błyskawicznym tempie zmienił też rozporządzenie dotyczące sposobu rozliczania się z fiskusem. Wydał też pracodawcom polecenie, by pensje liczyli na dwa sposoby - według starego i nowego systemu. Pracownik wypłatę otrzymać ma po uwzględnieniu korzystniejszego wariantu.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy) gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (4.02)

Funkcjonariusze Służby Więziennej znów dostali mniejsze pensje

Wydawało się więc, że problemy z zaniżonymi pensjami to już przeszłość. Po miesiącu pojawiają się jednak doniesienia, że część pracowników znów dostała niższe pensje. O problemie informują nauczyciele, ale nie tylko. Mniejsze pensje po raz kolejny otrzymali również niektórzy funkcjonariusze Służby Więziennej. 

"Dziś moja wypłata jest o 200 zł niższa niż zwykle. Ale bardziej stawiam na to, że miałem przymusową izolację. Dowiaduję się od moich kolegów, że ich pensja też spadła o kilka stów, mimo iż w styczniu otrzymali wyrównanie za to, że zabrali ze styczniowej wypłaty. Teraz znowu będzie wyrównanie?" - pisze jeden z młodych stażem funkcjonariuszy. Wpisy, cytowane przez WP, dowodzą, że inni pracownicy również zauważyli na swoich kontach mniejsze przelewy. "Ja dziś wcale nie dostałem, tylko za dojazd do pracy" - pisze jeden z nich. "U mnie też nie ma 200 zł" - pisze kolejny z biorących udział w dyskusji. 

Jarosław Kaczyński i Mateusz MorawieckiPrzecieki z Nowogrodzkiej. Wiemy, kto może zostać ministrem finansów

Obiecali im zwroty. "Żadnego wyrównania nie było"

Głosów w dyskusji jest więcej. "Pierwsza wyplata świadczenia rocznego... prawie 800 w plecy" - pisze inny z funkcjonariuszy. "Minus 340 zł" - dodaje inny. 

Przedstawiciele Służby Więziennej skarżą się też, że nie otrzymali obiecanych przez rząd zwrotów. "U nas żadnego wyrównania nie było, potrącili około 80 zł i brak wyrównania za styczeń, luty tak samo" - twierdzi jeden z pracowników SW. 

Nauczyciele znów dostali mniej

W czwartek o problemie z niższymi pensjami mówił Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Na antenie Radia Zet stwierdził, że niektórzy, podobnie jak przed miesiącem, otrzymali pomniejszone wypłaty. - Większość nauczycieli mówi, że potrącono im pensje jeszcze bardziej - stwierdził. 

Broniarz stwierdził, że nauczyciele, podobnie jak przedstawiciele Służby Więziennej, nie zawsze otrzymali obiecane przez rząd wyrównanie styczniowych pensji. - Wokół Polskiego Ładu jest potworny zamęt - podsumował przedstawiciel ZNP. 

.Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Posłuchaj podcastu Po co Magdzie Gessler zdjęcie misia? Fancy Bears wywołały burzę w sieci. Wyjaśniamy, czym jest NFT [PODCAST]
Więcej o: