Uwaga, fala oszustw "metodą na BLIK" i fałszywe SMS-y. Banki: "Nie klikaj w link"

Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y z komunikatem o przelewie BLIK. Banki ostrzegają, aby nie klikać w linki. "Kliknięcie i podanie danych to kradzież pieniędzy" - alarmuje Niebezpiecznik.pl.

Sprawę fałszywych wiadomości SMS o przelewie BLIK opisywał 31 stycznia Niebezpiecznik.pl. Oszuści rozsyłają je na smartfony. "Kliknięcie i podanie danych to kradzież pieniędzy" - ostrzegał serwis na Twitterze.

Zobacz wideo Plaga fałszywych SMS-ów zaatakowała nasze smartfony. Jak nie dać się oszukać? [TOPtech]

Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y. Klikniesz w link, podasz dane i stracisz pieniądze

Link w masowo rozsyłanych SMS-ach prowadzi do fałszywej bramki płatności. Po wybraniu swojego banku ofiara jest proszona o podanie informacji, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać do opróżnienia konta z pieniędzy. Chodzi o login, PESEL i PIN do aplikacji mobilnej. Po wprowadzeniu tych danych ofiara otrzymuje na swój telefon kod. Wprowadzając go, możemy stracić wszystkie oszczędności.

Niebezpiecznik.pl ostrzegł, że oszuści wciąż rozsyłają takie SMS-y. Również banki przestrzegają swoich klientów. "Oszuści rozsyłają SMS-y z linkiem do środków, które ktoś rzekomo przekazał Ci za pomocą BLIKA. Jeśli dostaniesz taką wiadomość, nie klikaj w podany link! Ani my, ani operator płatności BLIK - nie wysyłamy takich SMS-ów" - powiadomienia o takiej treści wysyła swoim klientom bank Millenium.

Ostrzeżenie banku Millenium przed fałszywymi SMS-ami o przelewach BLIKOstrzeżenie banku Millenium przed fałszywymi SMS-ami o przelewach BLIK Fot. Gazeta.pl

Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

ZUS (zdjęcie ilustracyjne)Oszuści z akcentem podszywają się pod konsultantów ZUS. Uwaga na spoofing

ING Bank Śląski ostrzega przed oszustami. Linki w SMS-ach odsyłają do fałszywej strony

Z kolei ING Bank Śląski przestrzega swoich klientów przed oszustami, którzy wysyłają wiadomości SMS podszywające się pod bank. W treści zamieszczany jest link, który przekieruje odbiorcę do nieprawdziwej strony. Wejście w hiperłącze może zakończyć się nawet utratą wszystkich oszczędności.

"Dostajesz SMS-a z linkiem. Na twoim telefonie taka wiadomość pojawi się w standardowej konwersacji z ING i będzie wyglądać, jakby była wysłana przez bank. SMS od oszustów różni się głównie tym, że w jego treści znajdziesz link" - tłumaczy ING Bank Śląski na swojej stronie.

Smartfon. Zdjęcie ilustracyjneING Bank Śląski ostrzega przed oszustami. Można stracić całe pieniądze

Jednocześnie placówka na swojej stronie uspokaja, że zachowując ostrożność, klienci nie muszą się obawiać o swoje oszczędności.

"Niestety legalne narzędzia, które pozwalają na taką manipulację siecią GSM, są szeroko dostępne i chętnie wykorzystywane przez oszustów. Dopóki nie klikniesz w żaden link z SMS-a i nie ściągniesz żadnej dodatkowej aplikacji - możesz czuć się bezpiecznie" - czytamy na stronie banku.

Więcej o: