Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie w 2018 r. Początkowo przepisy obowiązywały częściowo i niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a punktem kulminacyjnym są obecnie obowiązujące przepisy. Od 2020 roku ustawa przewiduje tylko siedem niedziel handlowych w roku.
6 lutego to niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe będą zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jednak stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia, czy apteki. Otwarte mogą być również sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Z tego powodu w niedzielę działa znaczna część sklepów Żabka.
Niedziele handlowe - więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Mimo zakazu handlu większość sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.
Przepisy jednak załatano. Od 1 lutego w niedzielę niehandlowe mogą działać sklepy o statusie placówki pocztowej. Warunkiem jest jednak wykazanie, że z tytułu działalności pocztowej osiągają co najmniej 40 proc. przychodów.
Niedziele handlowe na 2022 rok określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku: