PiS szykuje prezent dla Orbana za 25 mln zł. "Próba zagarnięcia bezcennego dziedzictwa"

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą przekazać Węgrom cenny manuskrypt pochodzący z XV w. Dzieło znajduje się obecnie w zbiorach toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Politycy proponują, by biblioteka otrzymała w ramach rekompensaty 25 mln zł. Tymczasem przedstawiciele książnicy podkreślają, że taka decyzja byłaby "stratą dla polskiego dziedzictwa kulturowego".

Kodeks pergaminowy powstał w XV wieku. Zatytułowany jest w sposób dość skomplikowany: "Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem". W tłumaczeniu na polski oznacza to: "List do Najjaśniejszego Macieja Korwina, króla Panonii, o pochwałach dostojnej biblioteki i księgach czterech wersetów napisanych na ten sam temat". 

Jego autorem jest Naldus Naldius, pisarz pochodzący z Florencji, działający wówczas na dworze króla węgierskiego Macieja Korwina. Kodeks zdobiony jest iluminacjami florenckiego miniaturzysty Attavantego degli Attavantiego.

Dzieło znajduje się obecnie w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Może jednak zmienić miejsce pobytu. W projekcie ustawy wniesionej do Sejmu przez posłów PiS zapisano, że skarb państwa miałby zapłacić książnicy za ów manuskrypt 25 mln zł, a następnie przekazać go Węgrom.

Skąd taka decyzja? W ustawie czytamy, że chodzi m.in. o "dalsze umocnienie i rozwój wielowiekowej tradycji przyjaźni między Narodami Polskim i Węgierskim".

Miałoby to być też "odwzajemnienie gestu przyjaźni". W lutym ubiegłego roku Węgry przekazały nieodpłatnie Polsce prawo własności zbroi dziecięcej króla Zygmunta II Augusta. Zbroja obecnie znajduje się na Wawelu.

Zobacz wideo Po której stronie konfliktu opowiada się Viktor Orban? Pytamy ambasadora Deszczycę

"Próba zagarnięcia bezcennego dziedzictwa kulturowego RP"

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej-Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu Danetta Ryszkowska-Mirowska wraz z Radą Naukową w specjalnym oświadczeniu wyrazili stanowczy sprzeciw wobec przekazania manuskryptu Węgrom.

"Ze względu na unikatowy i bezcenny charakter dzieła jakakolwiek deklarowana kwota w żaden sposób nie zrekompensuje poniesionej straty dla polskiego dziedzictwa kulturowego" - podkreślono w oświadczeniu.

"Projekt ustawy jest próbą zagarnięcia bezcennego dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Polskiej [...]. Jednocześnie w sposób stanowczy informujemy, że Książnica Kopernikańska nigdy i nigdzie nie występowała z inicjatywą przekazania bądź sprzedaży Dzieła" - dodano.

"Jakim prawem chcecie Panowie przekazać Węgrom skarb naszej toruńskiej biblioteki? Prawem "dyplomacji podarunkowej" w ramach wsparcia Orbana [premiera Węgier - red.] w kampanii wyborczej?" - zwróciła się na Twitterze do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra kultury Piotra Glińskiego toruńska posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. "Hańba" - skomentowała.

Więcej o: