Nowe świadczenie potocznie już nazwane "żłobkowym" wejdzie w życie 1 kwietnia 2022 roku. Rodzicie dzieci poniżej trzeciego roku życia będą otrzymywać dofinansowanie wysokości 400 złotych miesięcznie na wydatki związane z opłaceniem pobytu dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych lub u opłaconego opiekuna dziennego. Jednak nie każdy rodzić skorzysta z tego świadczenia.
Świadczenie na dziecko otrzyma rodzic lub opiekun, który nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego. RKO to świadczenie, dzięki któremu można otrzymać na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł (w ratach miesięcznych wypłacanych przez rok lub dwa lata) na drugie i każde kolejne dziecko.
Więcej o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym w poniższym artykule:
O "żłobkowe" można ubiegać się więc na pierwsze dziecko (lub jedyne), niezależnie od jego wieku, pod warunkiem, że korzysta z wcześniej wymienionych placówek opiekuńczo-wychowawczych. O świadczenie można ubiegać się miesiąc przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia i do miesiąca przed tym, nim skończy 36 miesiąc życia.
Świadczenie nie jest przyznawane na podstawie kryterium dochodowego, dlatego bez względu na przychody można się o nie ubiegać.
- To rozwiązanie, które pozwoli rodzicom ograniczyć wydatki związane z pobytem dziecka w żłobku czy w klubie dziecięcym – mówi ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
400 złotych przysługuję na opłacenie pobytu dziecka w żłobku etc., ale nie obejmuje kosztów związanych z wyżywieniem. Jeżeli opłata za miesiąc opieki nad dzieckiem wyniesie np. 370 złotych, to taka kwota zostanie przekazana bezpośrednio na konto instytucji opiekuńczej. Świadczenia są przekazywane bezpośrednio do żłobków, a różnica nie jest wypłacana "do ręki" rodzicom. Dofinansowanie przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku, dlatego jeżeli dziecko od początku roku uczęszcza do żłobka, świadczenie powinno uregulować te opłaty.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
- Rodzic może złożyć wniosek o dofinansowanie nie wcześniej niż w dniu rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka (…). Jeśli rodzic złoży ten wniosek w terminie 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka (…), to dofinansowanie będzie przysługiwało od dnia rozpoczęcia uczęszczania – tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Opieki Społecznej.
Wnioski można składać na trzy sposoby: przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez portal Empatia lub bankowość elektroniczną.
Z danych podawanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że świadczeniem żłobkowym zostanie objętych około 108 tys. dzieci. W 2022 roku na ten cel przeznaczone zostanie blisko 520 mln zł.