"Żłobkowe", czyli dodatkowe 400 zł miesięcznie na dziecko. Kto z niego skorzysta? Jak złożyć wniosek?

Dodatkowe 400 zł miesięcznie "żłobkowego" mogą otrzymać rodzicie dzieci do lat 3. Dofinansowanie przeznaczone jest najmłodszych, którym nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy. Świadczenie będzie przyznawane bez względu na dochody. Pieniądze mają być przelewane bezpośrednio do żłobków.

Nowe świadczenie potocznie już nazwane "żłobkowym" wejdzie w życie 1 kwietnia 2022 roku. Rodzicie dzieci poniżej trzeciego roku życia będą otrzymywać dofinansowanie wysokości 400 złotych miesięcznie na wydatki związane z opłaceniem pobytu dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych lub u opłaconego opiekuna dziennego. Jednak nie każdy rodzić skorzysta z tego świadczenia. 

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

"Żłobkowe". Komu przysługuje świadczenie?

Świadczenie na dziecko otrzyma rodzic lub opiekun, który nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego. RKO to świadczenie, dzięki któremu można otrzymać na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł (w ratach miesięcznych wypłacanych przez rok lub dwa lata) na drugie i każde kolejne dziecko.  

Więcej o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym w poniższym artykule:

Świadczenia rodzinne. 400 złotych na dziecko 

O "żłobkowe" można ubiegać się więc na pierwsze dziecko (lub jedyne), niezależnie od jego wieku, pod warunkiem, że korzysta z wcześniej wymienionych placówek opiekuńczo-wychowawczych. O świadczenie można ubiegać się miesiąc przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia i do miesiąca przed tym, nim skończy 36 miesiąc życia.

Świadczenie nie jest przyznawane na podstawie kryterium dochodowego, dlatego bez względu na przychody można się o nie ubiegać.  

- To rozwiązanie, które pozwoli rodzicom ograniczyć wydatki związane z pobytem dziecka w żłobku czy w klubie dziecięcym – mówi ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

400 złotych przysługuję na opłacenie pobytu dziecka w żłobku etc., ale nie obejmuje kosztów związanych z wyżywieniem. Jeżeli opłata za miesiąc opieki nad dzieckiem wyniesie np. 370 złotych, to taka kwota zostanie przekazana bezpośrednio na konto instytucji opiekuńczej. Świadczenia są przekazywane bezpośrednio do żłobków, a różnica nie jest wypłacana "do ręki" rodzicom. Dofinansowanie przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku, dlatego jeżeli dziecko od początku roku uczęszcza do żłobka, świadczenie powinno uregulować te opłaty.  

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Żłobkowe. Jak złożyć wniosek?

- Rodzic może złożyć wniosek o dofinansowanie nie wcześniej niż w dniu rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka (…). Jeśli rodzic złoży ten wniosek w terminie 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka (…), to dofinansowanie będzie przysługiwało od dnia rozpoczęcia uczęszczania – tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Opieki Społecznej.  

Wnioski można składać na trzy sposoby: przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez portal Empatia lub bankowość elektroniczną. 

Z danych podawanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że świadczeniem żłobkowym zostanie objętych około 108 tys. dzieci. W 2022 roku na ten cel przeznaczone zostanie blisko 520 mln zł. 

Więcej o: