Emerytura za medal olimpijski to specjalne świadczenie pieniężne, które jest wypłacane medalistom igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk olimpijskich osób niesłyszących. Przyznawana jest za wyjątkowe osiągnięcia sportowe. Środki wypłacane są z budżetu państwa na podstawie Ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku.
Głównym celem tego świadczenia jest docenienie talentu i wysiłku sportowców, którzy swoimi osiągnięciami rozsławiają Polskę na arenie międzynarodowej. Zgodnie z prawem, o emeryturę olimpijską mogą ubiegać się osoby, które zdobyły co najmniej jeden medal na:
Emerytura olimpijska adresowana jest do medalistów igrzysk olimpijskich, którzy ukończyli 40 lat. W przypadku zdobycia medalu przed wejściem ustawy, świadczenie to przysługuje dla osób, które ukończyły 35 lat. Decyzję o wypłaceniu świadczenia podejmuje minister sportu, ale by ją uzyskać, należy złożyć odpowiedni wniosek.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Wysokość emerytury olimpijskiej ustalana jest na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej i przy uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej przez 1,4. W 2021 roku kwota bazowa wyniosła 2 031,96 złotych. Emerytura olimpijska wynosiła rok temu dokładnie 2 844,74 zł na rękę.
Warto dodać, że od tej emerytury nie jest pobierany podatek dochodowy ani składki na ubezpieczenia zdrowotne lub społeczne. Wysokość świadczenia nie jest uzależniona od sytuacji materialnej wnioskującego. Emerytura przysługuje dożywotnio i wypłacana jest co miesiąc.
Aby otrzymać emeryturą olimpijską, należy złożyć odpowiednie dokumenty. Pierwszym z nim jest wniosek o przyznanie emerytury olimpijskiej w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Poza tym wnioskujący musi dostarczyć: