Emerytura za medal olimpijski - ile wynosi i do kogo jest adresowana?

Emerytura olimpijska to świadczenie, które obowiązuje w ściśle określonych przypadkach. Do kogo jest skierowana i ile wynosi?

Emerytura za medal olimpijski to specjalne świadczenie pieniężne, które jest wypłacane medalistom igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk olimpijskich osób niesłyszących. Przyznawana jest za wyjątkowe osiągnięcia sportowe. Środki wypłacane są z budżetu państwa na podstawie Ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytura za medal olimpijski - jakie warunki trzeba spełnić?

Głównym celem tego świadczenia jest docenienie talentu i wysiłku sportowców, którzy swoimi osiągnięciami rozsławiają Polskę na arenie międzynarodowej. Zgodnie z prawem, o emeryturę olimpijską mogą ubiegać się osoby, które zdobyły co najmniej jeden medal na:

  • igrzyskach olimpijskich,
  • zawodach "Przyjaźń 84",
  • igrzyskach paraolimpijskich,
  • zawodach sportowych osób niepełnosprawnych odbywających się przed 1992 r., będących odpowiednikiem igrzysk paraolimpijskich,
  • igrzyskach głuchych lub zawodach sportowych odbywających się przed 2001 r., które były odpowiednikiem igrzysk osób niesłyszących.

Emerytura olimpijska adresowana jest do medalistów igrzysk olimpijskich, którzy ukończyli 40 lat. W przypadku zdobycia medalu przed wejściem ustawy, świadczenie to przysługuje dla osób, które ukończyły 35 lat. Decyzję o wypłaceniu świadczenia podejmuje minister sportu, ale by ją uzyskać, należy złożyć odpowiedni wniosek.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytura olimpijska - ile wynosi?

Wysokość emerytury olimpijskiej ustalana jest na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej i przy uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej przez 1,4. W 2021 roku kwota bazowa wyniosła 2 031,96 złotych. Emerytura olimpijska wynosiła rok temu dokładnie 2 844,74 zł na rękę.

Warto dodać, że od tej emerytury nie jest pobierany podatek dochodowy ani składki na ubezpieczenia zdrowotne lub społeczne. Wysokość świadczenia nie jest uzależniona od sytuacji materialnej wnioskującego. Emerytura przysługuje dożywotnio i wypłacana jest co miesiąc.

Emerytura za medal olimpijski - jakie dokumenty trzeba złożyć?

Aby otrzymać emeryturą olimpijską, należy złożyć odpowiednie dokumenty. Pierwszym z nim jest wniosek o przyznanie emerytury olimpijskiej w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Poza tym wnioskujący musi dostarczyć:

  • zaświadczenie z Polskiego Komitetu Olimpijskiego potwierdzające zdobycie medalu;
  • zaświadczenie od Polskiego Komitetu Sportowego o zaprzestaniu uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym;
  • potwierdzenie posiadania obywatelstwa RP;
  • oświadczenie o niekaralności.
Więcej o: